Projekt Žitava II odštartoval ešte v roku 2008. Mal poskytovať občanom pokojné bývanie v novovybudovanej časti sídliska Žitava, čo sa mu aj darí. Celý projekt má obsahovať desať bytových domov. Osem z nich bolo určených na komerčný predaj rezidenčného bývania, a dva ako mestské nájomné byty. Strategická poloha priamo pri mestskom parku a blízko centra mesta mala za úlohu zlákať, čo najviac ľudí z okolia Vrábeľ do mesta. Počas finančnej krízy v roku 2011 sa výstavba celého projektu spomalila.
Prvý mestský nájomný bytový dom bol odovzdaný v roku 2013, a prvý komerčný bytový dom bol odovzdaný v roku 2014. „Sto dvojka“ ako ju familiárne voláme vstúpila na trh po kolaudácii s takmer 30 % obsadenosťou, čo bolo z jednej strany veľký neúspech. Našťastie za veľmi krátky čas sa nám podarilo predať všetky bytové jednotky, no s najhorším možným scenárom pre každého developera, a to s výrazným znížením cien. Po predaji sme upravili spôsob prezentácie, filozofie projektu, komunikačné kanály, aby pokračovanie ďalších bytových domov nebolo ohrozené nezáujmom budúcich majiteľov.
Druhý bytový dom priniesol nový systém rezervácii, spôsobu predaja a takmer rok pred dokončením výstavby bol celý vypredaný. Samozrejme prišla požiadavka záujemcov o možné ukážky bytov. Tým, že mnoho záujemcov malo známych, či rodinných príslušníkov v predchádzajúcom bytovom dome, prebiehali možné ukážky bytov. Priamo, či nepriamo ovplyvnili ďalšie kroky predaja. Tým sme často strácali kontakt s možnými záujemcami.

Podpora predaja, respektíve priniesť koncept vzorového bytu vznikol takmer ihneď po realizácii projekčných prác v bytom dome SO 103. Myšlienka od začiatku nemala úspech, nakoľko developer nevidel dôvod na jeho realizovanie, aj keď mu boli objasnené všetky výhody. Tlak záujemcov bol čoraz väčší o vstúpenie do stavieb, tak nakoniec myšlienka vzorového bytu prišla na svet. Záujemcov na stavby neberieme, nakoľko pri prebiehajúcich  prácach hrozí nebezpečenstvo úrazu,  k tomu objekty sú v rôznych etapách dokončenia. Tým sa deje to, že máme postavenú stavbu, alebo ešte nie sú dokončené práce v interiéri, a nie každý z nás má technickú predstavivosť. Vzorový byt nám vyriešil mnoho takýchto situácií. Záujemcovia si môžu priamo pozrieť bytový dom z vnútra, vyskúšať výťahy,  pozrieť prevedenie, dispozíciu a inšpiráciu pri dokončení.


Hneď od začiatku prišla voľba na trojizbový byt. Vieme ním pokryť väčšinu bytov v celom projekte, a tým prezentovať projekt omnoho viac záujemcom. Zvolili sme byt v strede vchodu, aby budúci majitelia spozorovali teplotné rozdiely, hluk, istým spôsobom aj bežnú prevádzku v bytovom dome. Najali sme architekta, ktorý pripravil vizualizácie podľa moderných požiadaviek trhu. Byt sme chceli prispôsobiť priemernej vrábeľskej rodine. Dvaja dospelí  s dvomi deťmi. Odkladací priestor, knižnica, Tv, moderná spálňa, detská izba a funkčná kúpeľňa. Dizajn bytu bol navrhnutý prvotriedne, no žiaľ až pri realizácii sme si uvedomili finančnú náročnosť celého projektu. Vzorový byt čaká predaj po ukončení celého projektu Žitava II. Preto sú ďalšie dokončenia otázne.

Vzorový byt ma slúžiť pre celý projekt  Žitava II vo Vrábľoch, a tak isto pre projekt ViOnovce v Zlatých Moravciach, nakoľko skladba bytov je takmer identická. Je prístupný pre záujemcov, tí sa dostanú k nemu cez predajcu, video, či cez články.

Vstup do bytu:
Je miesto, kde sa vítajú návštevy, odkladajú topánky, kabáty. Chodba je priestranná, rozdeľuje byt na dennú a nočnú časť. Zmestí sa sem botník, komoda ale aj vstavaná skriňa.

Obývačka s kuchyňou
Z chodby je širší vstup do dennej časti. Je to hlavne miesto kde sa stretáva celá rodina. Kuchyňa je zhotovená vo výraznej matnej čiernej, kombinovaná s bielou farbou a doplnená vkusnou zástenou. Spotrebiče sú vstavané. Pracovná doska je prepojená s jedálenským stolom. Zmyslom bolo oddeliť kuchynskú časť ostrovčekom od obývacej ale tak, aby pri príprave jedál bola gazdiná natočená smerom k rodine v dennej časti. Obývacia časť je situovaná pre pohodlie jej budúcich obyvateľov aby pri jej dokončení (veľký gauč, poličky, vianočný stromček, kreslo, a pod.) pôsobila priestranne a bol zachovaný prístup na balkón. Celý priestor je situovaný na južnú stranu.

Spálňa
Vstupuje sa do nej cez chodbu. Má vlastný balkón. Priestorovo je pripravená na manželskú posteľ, vstavanú skriňu a nočné stolíky pri posteli. Je situovaná na sever.

Detská izba
Podlahová plocha je totožná so spálňou. Tak isto je situovaná na sever, no nemá balkón. Priestor je pripravený na poschodovú posteľ, písací stôl a skrine.

Kúpeľňa
Je prevedená v štandarde: vaňa so zástenou, umývadlo so skrinkou, príprava na práčku, rebríkový radiátor. Dizajnovo je ladená obkladom v drevových farbách. Podlaha je v retro štýle bielo-čiernych dlaždíc.

WC
Samostatná toaleta je situované hneď pri vchode. Je dokončená v takom istom štýle ako kúpeľňa. Nachádzajú sa tu rozvodové skrine tepla a vody.

Balkóny
K bytu pripadajú dva balkóny. Z dennej časti na juh. Zvládne štyri stoličky so stolom. Balkón zo spálne je menši a je situovaný na sever.

Sklad
K bytu patrí sklad na prízemí, ktorý má 2,22 m2. Slúži na uskladnenie bežných vecí. Nie je pripojený na elektrickú energiu a svetlo svieti na chodbe v spoločných priestoroch.

Pripojenia
Vykurovanie je napojené na mestskú kotolňu. Do bytu sú zavedené siete: optický internet od Firmy Bitcomp, tak isto rozvody televízie (ich aktuálnu ponuku a predaj tak isto zabezpečuje  firma Bitcomp).

Náklady
Náklady na byt štvorčlennej domácnosti sú približne 140€ mesačne (pri bežnej spotrebe- nájom, elektrická energia, TV/Net)

Súvisiace články

Ceny nehnuteľností: Vráble Jar/2023

Rok 2020 v realitách

Darčeky nielen na Vianoce