Nasledujúci článok bude o niečo iný ako predošlé, a to tým, že sami dobre vieme aké je to ísť na kolaudáciu domu, bytu alebo chalupy k rodine a známym a nevedieť čo na takú kolaudáciu priniesť ako dar. Nie je to také jednoduché ako to vyzerá, lebo všetci chceme darovať niečo osobné a zároveň praktické čo poteší každého. Prinášame zopár tipov ako kreatívne a milo potešiť známych. Začneme od tých najtypickejších darov, ktoré zaručene potešia a nielen pri kolaudácií ale aj na narodeniny, meniny alebo blížiace sa Vianoce.

Rastlinka

Čo by nemalo v každom príbytku chýbať? No predsa rastlinka, ktorá dodáva domovu energiu, kúsok prírody a poteší svojou krásou. Je niekoľko druhov rastliniek, ktoré sú veľmi obľúbené ako izbové rastliny ale tiež môžete priniesť aj bylinky, ktoré sa zaručene v kuchyni využívajú často a zároveň rozvoňajú celú kuchyňu. No nič nepokazíte ani týmito rastlinkami, ktorú sú populárne a tiež možno pre niekoho menej známe svojou  mocou. Priblížime zopár izbových rastlín, čo však neznamená, že sú to všetky rastlinky prinášajúce hojnosť, šťastie a prosperitu do domu. No iba na menšiu inšpiráciu sme vybrali tie najviac známe či už vzhľadovo alebo názvom.

Ako prvú predstavíme krasulu (crassulu) alebo inak nazývanú ako tučnolist. Je to rastlinka, o ktorej sa veľmi často hovorí ako o rastlinke prinášajúcej do domu hojnosť a peniaze, pretože jej listy pripomínajú svojím tvarom mince. Teda túto rastlinku niektorí nazývajú aj ako „strom peňazí“. Takže keď túto rastlinku prinesieme so sebou ako dar na kolaudáciu, a k tomu pridáme tento krátky príbeh, zabodujeme na plnej čiare.

Papradie určite všetci dobre poznáme. Má svoje typické listy, ktoré sú nezameniteľné s inými rastlinami a pôsobí veľmi pekne v každom interiéri. O papradí sa hovorí, že kto sa o túto rastlinku dobre stará, rastlina mu otvorí poklady a tajomstvá sveta. Aj keď papradie nekvitne, svojím vzhľadom určite dotvorí každý interiér a očarí každého návštevníka, a rovnako majiteľa.

A ako posledný typ je rastlinka s trochu ťažším názvom Zamioculcas. Je to veľmi nenáročná rastlinka, vhodná aj pre úplného laika na rastlinky, ktorý viac-menej zabúda na starostlivosť o ne. Táto izbová rastlina je nenáročná a absolútne vhodná do akéhokoľvek prostredia, keďže sa jej darí na slnku, na tmavom mieste, v teplejšej aj chladnejšej miestnosti a je nenáročná dokonca aj na polievanie. Rastlinka vcelku rýchlo rastie a svojím vzhľadom je očarujúca a zaujímavá aj keď nekvitne. Iným názvom ju niektorí poznajú ako „dolárový strom“ a ľudia si ju zdobia bankovkami alebo zasadia do zeme pri korene mince, čím si prilákajú do domu šťastie a prosperitu.

Poukážka do dekoratívneho obchodu alebo na nábytok

Najatraktívnejší darček pokiaľ nepoznáme celkom vkus majiteľov, je darčeková poukážka do dekoratívneho obchodu alebo do obchodu s nábytkom. Takouto poukážkou nič nepokazíme a majitelia sa potešia, a zároveň vyberú niečo čo sa do domácnosti zíde alebo potrebujú. Je to veľmi dobrá voľba najmä aj keď možno poznáme vkus alebo si aspoň myslíme, že ho poznáme, no aj napriek tomu nevieme čo presne dotyční majú, aby sme nepriniesli niečo čo už sa v domácnosti nachádza a teda budú to mať duplicitne.

Do kuchyne

Darčeky do kuchyne sú pri kolaudáciách asi najčastejšie no aj napriek tomu, sa treba rozhodnúť správne čo konkrétne kúpime. Veľmi dobrým nápadom je kvalitný otvarák na víno no tiež tu je riziko, že ho už doma majú. Ďalším tipom by mohli byť napríklad osobne navrhnuté, či už zaujímavé a nápadité alebo naopak vtipné utierky, ktoré budú originálne a teda máme istotu, že ich doma majitelia nemajú, keďže sú presne podľa nášho želania vytvorené na mieru. Takouto formou sa dnes dajú vytvoriť aj podložky pod poháre, dosky na krájanie a podobne. Nápadov je dosť stačí si len vybrať a dať do toho srdce, a zaručene takéto dary potešia.

Dekorácie

Čo sa týka dekorácií, tie sme už spomínali vyššie pri darčekových poukážkach. No pokiaľ poznáme štýl bývania majiteľov, farebné škály a podobne určite takéto maličkosti potešia. No medzi dekorácie môžeme kľudne zaradiť aj krásny dekoratívny rámik na fotky, alebo vázu, ktorá môže byť aj v neutrálnej bielej farbe alebo dokonca sklenená, no predsa váza sa vždy zíde a takáto dekorácia nikdy neurazí. Veľmi obľúbeným doplnkom v posledných mesiacoch je aj difuzér alebo zvlhčovač prostredia, do ktorého nakvapkáme vonné éterické oleje a krásne rozvoňajú celý dom. Dekorácií je mnoho, a dokonca veľká škála neutrálnych dekorácií, stačí si len vybrať tú správnu.

Praktické

Praktickými darčekmi môžeme nazvať napríklad kvalitné uteráky a osušky do kúpeľní, no najskôr asi v neutrálnych farbách, poprípade pokiaľ vieme farebnú škálu kúpeľní tak sa môžeme odrážať práve od tej. Takisto môžeme priniesť kvalitné obliečky na posteľ, no taktiež platí pravidlo farebnej škály ako pri uterákoch, a teda buď sa priamo spýtať alebo ak vieme zladiť ich podľa toho aký vkus preferujú majitelia. Ďalšou variantov je kvalitná deka, ktorá určite poteší a zahreje v chladnejších mesiacoch. Týmito darčekmi určite nič nepokazíme a sú praktické, a zároveň sú to veci, ktoré každý dennodenne používame a ktorých nikdy nie je dosť.

Bonus

Myslíme, že môžeme s kľudom povedať, že jedným z najčastejších darov, ktorý zrejme nechýba pri žiadnej kolaudácii je víno. Vínom sa snáď nedá nič pokaziť a je to neutrálny dar pri akejkoľvek príležitosti. Samozrejme „dospeláckej“ príležitosti. A čo tak priniesť vínko a k nemu sadu vínových pohárov? Predpokladáme, že v každej domácnosti nesmú chýbať a aj v prípade, že už majitelia vínové poháre vlastnia to nevadí, keďže takmer každé poháre sú v niečom odlišné. A teda môžeme staviť aj na nejaké zaujímavé decentné vínové poháre. V tomto prípade však nesmieme zabúdať na fakt, že by sa typ pohára mal zhodovať aj s typom vína. Ako správne vybrať víno, a adekvátne k tomu aj poháre na víno sa ďalej dočítate tu.

No pokiaľ sme už na „kolaudáciu“ alebo prvú návštevu pozvaní a nie sme si istý čo by bol vhodný darček do nového príbytku, poprípade ideme na kolaudáciu po sťahovaní a teda si majitelia veľa vecí vzali z pôvodného bývania, najlepším riešením je priamo sa spýtať. Ak sa spýtate, určite tým neurazíte, ani nebudete vyzerať hlúpo ale naopak prinesiete so sebou okrem seba a dobrej nálady aj praktickú a zaručene využiteľnú vec do nového bývania.

Fotografie použité z: https://pixabay.com/sk

Súvisiace články

Rok 2020 v realitách

Štýly bývania II

Štýly bývania I