Ach tie ceny. Všetko je strašne drahé. Ľudia už nevedia čo pýtať. Dni keď bolo populárne kúpiť nehnuteľnosť ako investíciu sú azda na pár mesiacov preč. Teda pokiaľ nejde o skvelú ponuku, dedenie, vysporiadanie alebo iné výhodné nadobudnutie. Úvery na bývanie zdraželi. Vedeli sme, že sa tak stane, len málo z nás predpovedalo rok dvadsaťdva a tri. Matematika je ľahká, cena peňazí klesá, energie sa zvyšujú, úroky na úveroch taktiež. Tak kto má pravdu, tí čo veľa pýtajú, alebo tí čo chcú menej?

Vždy tu bol niekto kto pýtal veľa, tak isto vždy tu bol niekto kto zaplatil veľa. Stará známa pravda, ako si výnimka potvrdzuje pravidlo existenciu aj v realitnom svete. Ved sused predal taký istý byt a dostal oveľa viac ako ja. Pozdravujeme všetkých susedov, ktorí naozaj dostali to čo chceli a ešte aj viac. Vždy sa nájde jeden kupujúci, ktorý potrebuje kúpiť pre nejaký nepoznaný dovod, taktiež je ochotný akceptovať aj menej výhodnú ponuku.

Máme záujemcov, ktorí chcú kúpiť nehnuteľnosti, vedia čo konkrétne chcú, poznajú svoje finančné možnosti, vedia čo je v ponuke. Veľká väčšina z nich dáva prednosť čo najlepšej cene, nevadí im dlhšie čakanie. Chápeme ich. Veď cena jednoizbového bytu v staršom paneláku dosiahla maximálne maximum, teda aspoň u nás vo Vrábľoch. Ďalšie druhy bytov nie sú na tom o nič lepšie.

Ak chceme ako realitná kancelária predať, často máme v ponuke nehnuteľnosti o ktorých vieme, že sú drahšie ako je ich reálna hodnota. Nie vždy majitelia počúvnu nás predajcov o skutočnej hodnote ich bývania. Samozrejme, že aj my predajcovia niektorých prípadoch sa bojíme poukázať na skutočnú cenu nehnuteľnosti. Točíme sa v začarovanom kruhu: skúsme, veď sused, čo všetko sa dá spraviť s mojou nehnuteľnosťou, chceme mať v ponuke aspoň niečo, atď.

Ak je cena správna, dobra adresa, predaj príde zakrátko. Nie je treba dbať o dokonale fotky, videa. Skôr o skutočný stav pri prezentovaní. Ten je dôležitý aj keď cena nie je správne nastavená, či nie je správna adresa. Časť nehnuteľnosti sa predáva mimo inzertných portáloch. Každá realitná kancelária si eviduje databázu svojich záujemcov ktorým vie od prezentovať ponuku aj bez inzercie na inzertnom portály. Nezabúdajme na predaje sused, rodinný príslušník, kamarát, kolega, náhodný známi známeho.

Každý chce vyťažiť čo najviac peňazí z predaja. Tí čo chcú kúpiť, chcú kúpiť čo najlacnejšie. Chápeme to a nemáme to nikomu za zle. Nie každá prezentácia konči podpisom kúpnej zmluvy. To sa nedeje len pri predaji nehnuteľností, ale asi aj v iných odvetviach. Kto vie teda ponúknuť najlepšie ceny? Všetci, koho tlači čas, okolnosti, potrebuje rýchlo finančné prostriedky za svoju nehnuteľnosť. Ako sa k takýmto ponukám je možné dostať? Absolvovať prezentácie nehnuteľností, aktívne oslovovanie predávajúcich a registrácia záujmu kúpy v miestnych realitných kanceláriách.

Každému z nás sa páči niečo iné. Je skvelé, že si môžeme vybrať, teda ak je z čoho. Hodnota nehnuteľnosti podľa súdneho znalca nemusí byť totožná z predajnou, tá môže byť vyššia alebo aj nižšia. V rukách to má vždy dohoda medzi predávajúcim a kupujúcim.

Ceny, metre štvorcové, dispozícia, lokalita, poloha, stav, možnosti využitia, upravenia. Rok dvetisícdvadsaťtri prináša so sebou pokračovanie okolností z predchádzajúceho roku. Vysoká strata hodnoty peňazí a zdražovanie úrokov na úveroch na bývanie. Môžeme k tomu pripočítať nárast cien energií a vznikne nám nová rovnica realitného trhu. Každé mesto, oblasť ma svoje ceny, pravidlá, aj keď niektoré elementy sú rovnaké.

U nás vo Vrábľoch vnímame realitný trh podľa ponúk jednoizbových bytov. Ak je ich v ponuke na predaj v inzertných portáloch menej. Trh funguje, daný majiteľ skúša, ide o čerstvú ponuku, družstevný byt, je situovaný na prízemí bez balkóna, alebo sú tam hlučný susedia. Ak je ponúk takýchto bytov viac a svietia tam dlhšie, niečo sa deje. Jednoizbové byty ukazovali smerovanie predaja nehnuteľností. Ich cena za meter štvorcový je vždy o niečo vyššia ako pri dvoj a viac izbových ponukách. Taktiež je po nich najväčší dopyt. Mnohým záujemcom sa páči myšlienka vlastniť jednoizbový byt, následne ho ponúknuť na prenájom a v prípade ak sa niečo stane ľahko by sa mal predať. Pokiaľ nadobúdacia cena je adekvátna.

Čím je byt väčší jeho cena za meter štvorcový je nižšia s porovnaním k jednoizbovému. Novostavby ich cenu ovplyvňuje  kúpna ceny pozemku, výstavbu inžinierskych sietí, komunikácií, cena za materiál, prácu, energie. Cena materiálov a prác stúpa, je vysoko pravdepodobné, že naďalej obe položky budú rásť. V praxi to znamená, pri rekonštrukcii kúpeľni zaplatíme viac za materiál, ale aj prácu. Pri výstavbe nového rodinného domu, rekreačnej chaty taktiež.

Priemerné ceny nehnuteľností sa v meste Vráble (nie v ich častiach) pohybuju nasledovne:
Jednoizbový byt:                                        2.100,-€/m2
Dvojizbový byt:                                           1.900,-€/m2
Trojizbový byt:                                            1.800,-€/m2
Pozemok na výstavbu rodinného domu: 100,-€/m2
Rodinný dom:                                              400,-€/m2 (zastavanej plochy)
Nájom bytu s energiami:                            8,-€/m2
Novostavba bytu:                                       2.400,-€/m2

Cena sa odvíja od stavu nehnuteľnosti, dispozície, veľkosti, poschodia, vzdialenosti od centra, možnosti využia podľa uzemného plánu mesta (domy, pozemky), atď.

Momentálne je v meste na výber viac ponúk, menej záujemcov o kúpu, drahšie úvery na financovanie kúpy, drahšie energie. Podľa všetkého ceny starších nehnuteľností budú postupne klesať. Ceny novostavieb budú výraznejšie rásť. Ich cenu bude určovať nárast cien materiálov, energií a prác na výstavbu.

Podľa všetkého teraz najhoršia investícia je kúpa zrekonštruovaného panelového bytu, taktiež výstavba rodinného domu. Oplatí sa kúpiť novostavbu bytu, pôvodný byt v starších panelákoch, starší rodinný dom s pozemkom. Najlepšie zhodnotenie finančných prostriedkov je kúpa pozemku na výstavbu rodinného domu (nie však vlastného). Samozrejme, taktiež tu platí veď sused.

Súvisiace články

Rok 2020 v realitách

Žitava II bytový dom SO 104