Rok 2020 bol jeden z najťažších rokov od roku 2008. Postavil nás takmer všetkých pred výzvy, na ktoré sme museli bez akejkoľvek prípravy čeliť. Celá situácia ovplyvnila naše životy, plány, ale aj sny. Ako v každom odvetví aj my v realitách sme pocítili obrovské výkyvy a prepady chutí kupujúcich po dopyte k novým nehnuteľnostiam. Museli sme bleskovo reagovať a priniesť na trh možnosti vďaka ktorým sme ponuky bývania preniesli čo najbližšie k záujemcom. Stavili sme na video tvorbu. 


Nehnuteľnosti, ktoré ponúkame sú z veľkej väčšiny predávané ako holobyty. Počas ich výstavby starostlivo dokumentujeme ich napredovanie. Ak je projekt na trhu etablovaný, tak ešte pred jeho ukončením sa nám ho podarí vypredať. Preto najlepšia reklama pre každého predajcu je vypredaný projekt ešte pred kolaudáciou. Samozrejme, že máme v ponuke nehnuteľnosti, ktoré svojou cenou, rozlohou a polohou sa dostali na miesta, o ktoré nie je až taký záujem. Je to prirodzený proces hlavne pri novostavbách bytov ale aj rodinných domov. 


Každá ponuka má svoje silné ale aj slabé stránky. No to, čo sa pre jedného môže zdať ako slabá stránka pre druhého môže byť silná. Štandardne ponuky ako sú klasické trojizbové byty, malometrážne dvojizbové, jednoizbové ale aj štvorizbové rodinné domy(bungalovy) nepotrebujú takmer vôbec predstavovať. Majú jasne stanovené miesto na trhu, svoju klientelu a je o nich najväčší záujem. Neštandardné nehnuteľnosti ako sú trojizbové byty na najvyšších podlažiach, veľkometrážne rodinné domy s rozsiahlym pozemkom, ale aj atypické ponuky chát, rodinných domov, potrebujú omnoho väčšiu starostlivosť. Nakoľko trh je obmedzený, tak o zákazníka je práve tu najväčší boj. Cena nie je vždy hlavný argument, ktorý priťahuje a predáva. Aj preto má video prezentácia nehnuteľností najväčší zmysel práve pri týchto ponukách. 


Rok 2020 priniesol ponuky nehnuteľností k záujemcom doslova do ich rúk. Mnoho predajcov reagovalo na zmeny a skvalitnili ponuku predávaných nehnuteľností. Taktiež mnohé nehnuteľnosti boli výraznejšie dostupné. Hlavne tie, o ktoré nebol veľký záujem a majitelia boli nútení motivovať kupujúceho cenou. Štandardné nehnuteľnosti práve naopak rástli. Ich dopyt bol oslabený taktiež, no naďalej dostatočne silný, aby držal ceny a spôsobil ich mierny nárast. Tu je dobré poznamenať, že predaj práve takýchto nehnuteľností tvorí výrazný celoživotný príjem pre mnohé rodiny. Ako sme si mohli všimnúť, cena väčšiny nehnuteľností naďalej vrastala v roku 2020, čo mal na svedomí dopyt po najviac predávaných nehnuteľnostiach. Taktiež očakávame postupné zdražovanie nových nehnuteľností, ktoré sa stavajú alebo sa v krátkej dobe začnú stavať. Šťastie mali aj tí, ktorí „sliedili“ na trhu a čakali na vhodnú príležitosť. Najväčší zásah tak dostali špecifické nehnuteľnosti, ktorým sa ich trh ešte viac zúžil. Preto ak máme v ponuke takéto nehnuteľnosti, stratégia ich predaja je v mnohých prípadoch práve vyčkávanie, alebo výrazne zlacnenie. Teda pokiaľ sa trh nedostane späť do rastových čísel aj v tomto segmente. 


Každý očakáva stabilizáciu na celom realitnom trhu. Kupujúci očakáva ako býva zvykom nízke ceny, predávajúci zvýšený dopyt a stavebné firmy (developery) zvýšený záujem práve o ich kúpu nehnuteľností. Dobrá správa pre každého je, že trh od budúceho roka poznačia zmeny.  Teda ten náš určite. Prichádzajú nové ponuky nehnuteľností, nové projekty, ale s nimi aj nový záujemcovia. To by mohlo znamenať, že kupujúci budú mať väčší výber.


Ako býva u nás zvykom, na každý rok pripravujeme nový projekt, aby sme na trh priniesli nové ponuky abmožnosti bývania. Taktiež sa patrí poďakovať tým, na ktorých aktuálne pracujeme. 


Efihouse Zlaté Moravce
Efihouse je projekt rodinného domu, ktorý stojí v Zlatých Moravciach. Obytná plocha domu je 87m2 a pozemok má rozlohu 655m2. Stavitelia plánuju rodinný dom postupne dokončiť. Tento rok prebiehali dokončovacie práce holodomu. Išlo o nástenné vápenato-cementové omietky, položenie podlahových vykurovacích rozvodov, betónové podlahové potery. Koncept projektu je dostať rodinný dom k majiteľom, ktorí sú vyznávači zelených technológií, hlavne ako je použitie dažďovej vody a solárneho ohrevu. 

Bytový dom ViOnovce 2020
BD ViOnovce je na trhu už nejaký ten piatok. Je to prvý rezidenčný projekt investora v domáckom meste. Ako to pri prvých projektoch býva, trh nás neprijal s nadšením. K tomu nám polená pod nohy hádzali situácie, ktoré spomalili začiatok výstavby, a taktiež jeho dokončenie. Rok 2020 ukončujeme z vyhlásením: „hotovo na 87%“. Čakajú nás dokončiť menšie práce v bytovom dome, okolie, parkovacie miesta, chodníky a cesta. Prvý majitelia dostanú kľúče v priebehu januára 2021. Obsadenosť bytov ku dňu písania tohto článku je väčšia polovica. 


Bytový dom SO 104 ŽITAVA II 2019
Koniec roka 2019 priniesol pre nás pracovný zhon pri kolaudácii bytového domu. Následne sme si zamakali pri jeho zapisovaní a následnom odovzdávaní jednotlivých bytov. Podarilo sa nám dotiahnuť projekt takmer do konca vypredanosti pomerne rýchlo. Najkomplikovanejšie boli neštandardné byty. Jeden z nich nám zostal, a je na predaj ku dňu písania tohto článku. Bytový dom sme odovzdali do užívania novým majiteľom v priebehu februára 2020. Prvý majitelia sa nasťahovali už v marci. 


Bytový dom SO 105 ŽITAVA II 2021
Odovzdaním kľúčov od SO 104 sa nič nekončí. Ešte máme pred sebou výstavbu piatich bytových domov. Sto päťka ako ju pracovne nazývame mala na pláne v roku 2020 ukončiť práce na hrubej stavbe. čo sa nám aj podarilo. V januári 2021 začíname s montážou elektrických rozvodov, vzduchotechniky. Projekt je na 90% obsadený. Obsahuje 39 bytových jednotiek rozdelených na 13 trojizbových bytov, 16 dvojizbových bytov a 10 jednoizbových bytov. Výmera bytov sa bude pohybovať v rozmedzí od 34m2 do 92m2. Byty budú ponúkané tak ako v predošlých bytových jednotkách ako holobyty, a teda majitelia si bývanie prispôsobia svojim predstavám. S výstavbou bytového domu SO 105 sa začalo v lete 2019  a práce aj napriek turbulenciám, ktoré svetom panujú v roku 2020, napredujú len s malými omeškaniami. 

Bytový dom SO 106 ŽITAVA II 2022
A to, že v ničom neotáľame a spoločnými silami plníme sny o bývaní svedčí aj fakt, že projektová dokumentácia na bytový dom SO 106 je hotová. Nie len projekčne, ale máme aj stavebné povolenie a taktiež dohodnutú spoluprácu v banke. To znamená, že klienti si budú môcť rezervovať svoje nové bývanie začiatkom roka 2021 a v prípade potreby, spolupracujúca banka poskytne úver. Bytový dom SO 106 bude identický s predošlými bytmi v bytových objektoch na sídlisku Žitava II. So začiatkom výstavby plánujeme začať v zime 2021. Kolaudácia bytového domu je naplánovaná v rozmedzí rokov 2022/23 no presnejší termín kolaudácie upresníme v priebehu výstavby. V prípade záujmu o prezentáciu projektu máme k dispozícii zariadený vzorový byt.

Rodinné domy – KROVINY

Rodinné domy majú svoje dôležité postavenie na trhu. V tomto prípade sme chceli priniesť niečo nové. Projektant dostal dôležitú úlohu na vytvorenie prostredia ktoré bude svojím postavením, lokalitou a návrhom prinášať pre dnešnú dobu dôležité miesto pre záujemcov s moderným životným štýlom. Bez výčitiek môžeme povedať, že ide o zaujímavý a jedinečný projekt. V tomto roku prebiehala realizácia projektovej dokumentácie. Taktiež prebehlo územné konanie. Komplex rodinných domov bude stáť v centre obce Machulince a svojou výnimočnosťou bude určite neprehliadnuteľný. Očakávané začatie stavby sa predpokladá na jar/leto 2021. Komplex bude pozostávať z piatich trojdomov. Čo znamená, že budeme ponúkať nové bývanie pre 15 nových domácností. 

Na konci roka 2020 môžeme povedať, že sme aj napriek nepriaznivej situácii na trhu neotáľali a snažili sa priniesť do nového obdobia projekty, ktoré trh pozitívne privíta. Taktiež dokončujeme tie, ktoré dokončiť máme rozpracované. Možností bývania bude čoraz viac, preto veríme, že potešíme nejedného klienta novými projektmi, a v roku 2021 privítame do našej „rodiny“ ďalších spokojných majiteľov nových domovov. 

Súvisiace články

Ceny nehnuteľností: Vráble Jar/2023

RD KROVINY 2022 – fotoblog

Darčeky nielen na Vianoce