Dnes Vám predstavíme firmu Gardening, ktorá sa zaoberá záhradnou a krajinnou architektúrou. Rozhovor sme pre Vás pripravili s majiteľom Michalom, ktorý nám odpovedal na zopár otázok a tak priblížil jeho prácu.

Firma Gardeding vznikla v roku 2015 a zaoberá sa realizáciou okrasných a úžitkových záhrad v Nitrianskom kraji. Prácu vykonáva Michal, ktorý nepracuje sám ale pomáhajú mu mladí a šikovní brigádnici, takže je to tím plný energie, precíznosti a nápadov, ktorý je zohraný a splní aj tie najkomplikovanejšie návrhy. Ako každá firma aj táto nie je výnimkou a prioritou číslo 1 je spokojnosť zákazníka. 

Ako dlho trvá realizácia a kde beriete inšpirácie?

Nedá sa nikdy presne určiť koľko bude trvať realizácia záhrady vždy to záleží od toho čo sa bude robiť, aký veľký je pozemok a podobne, je to jednoducho veľmi individuálne. Zvyčajne ale trvá realizácia od 8 do 10 dní.

K inšpirácii poviem asi toľko, že sa vzdelávam celý život a aj keď som to vyštudoval na vysokej škole, trendy sa stále menia a ja sa snažím každý večer po práci inšpirovať pomocou kníh, časopisov, internetu ale najmä odbornou literatúrou.

Aké najväčšie realizácie ste robili?

Čo sa týka okrasných záhrad tak najväčšia mala približne 20 árov, čiže trvanie realizácie samozrejme bolo dlhšie, skôr by som povedal skoro dvojnásobné ako inokedy. Ďalej sme realizovali závlahu na futbalovom ihrisku na Hornom Ohaji alebo závlahu na Vrábeľskom štadióne.

Ako prebieha príprava realizácie?

Na začiatku realizácie sa s klientmi stretneme a preberieme ich predstavy. Ďalej sa zameriame na potreby zákazníkov- či majú deti, či budú chcieť bazén, miesto na posedenie, úžitkovú časť pozemku alebo čisto okrasnú záhradu a podobne.

Pri príprave treba dbať na funkčnosť, estetickosť a spĺňanie požiadaviek na bývanie a vytvorenie priestoru na oddych. Potom nasleduje nákres, vymedzenie priestorov podľa úžitkovosti, okrasné časti, kútik pre deti a podobne. Následne nastupuje predstavenie návrhu a potvrdenie alebo upravenie projektu. Po všetkých prípravách už ideme na realizáciu. Snažíme sa záhony vytvoriť tak, aby záhrada nebola zaujímavá iba jeden mesiac v roku, ale aby prekvapovala každý mesiac niečím iným. Sadíme rastlinky tak, aby bola záhrada pestrá, farebná, vykvitnutá stále na inom mieste, hráme sa s farbami a s materiálmi. Aj keď si myslíme, že zelená farba upokojuje, veľké množstvo zelenej na jednej ploche nie je veľmi dobré a časom začne nudiť.

Kedy pre vás začína a končí sezóna?

Počas zimných mesiacov chystáme techniku a stroje na ďalší rok, ale sezóna v záhradách nám začína okolo marca kedy začíname s údržbou záhrad, ktoré sme realizovali. Údržba je jedna z našich služieb pre zákazníkov, ktorú ponúkame po zrealizovaní. Počas jari pripravujeme záhrady na novú sezónu, čo zahŕňa čistenie záhonov, prestrihávanie, hnojenie, kontrola závlahy trávnikov, prevzdušnenie trávnikov a mnoho ďalšieho.

Na jeseň robíme zazimovanie okrasných záhonov, a pripravujeme závlahu a trávnik na zimu. Avšak sezóna záleží veľmi od počasia a minulý rok sme ukončovali až 28. novembra.

Čo všetko zahŕňa vaša práca ohľadne záhrad?

Odporúčania, radenie o starostlivosti, starostlivosť o ovocné stromy, trávniky a mnoho ďalšieho. Vôbec si nemyslíme, že naši zákazníci sú leniví keď naše služby vyhľadávajú práve naopak, sú zaneprázdnení ale najmä každý vieme robiť niečo iné tak im touto cestou pomáhame. Ponúkame kosenie trávnikov, čo sa stáva čoraz vyhľadávanejšou službou nakoľko je všetko uponáhľané, tak pomáhame aspoň takto. Stačí ak nám zákazník zavolá, že má záujem o túto službu, my si prídeme pozrieť veľkosť a stav pozemku, naceníme, dohodneme sa  a načasujeme si to tak aby majitelia mali vždy krásny a pokosený trávnik. Ponúkame tiež údržbu okrasných záhrad nielen na jar a jeseň ale je možnosť aj údržby viac krát do roka, to však znovu záleží na majiteľoch ako stíhajú starostlivosť o záhradku.

Čo vy a konkurencia?

V poslednej dobe je veľký dopyt po našich službách, veď každý chce mať svoj kúsok okolo domu kde si oddýchne, takže každý z nás čo túto prácu robíme má práce veľa. My sa ako konkurencia neberieme, práve naopak rešpektujeme sa, stretávame sa s niektorými kolegami a dokonca niekedy aj spolupracujeme.

Čo vy a budovanie značky?

„Svoju značku Gardening nechávam v realizovanej záhrade.“

Svoju prácu robíme najlepšie ako vieme, čiže keď príde ku klientom návšteva a zaujme ich záhrada, kontaktujú nás. Väčšina zákazníkov, ktorú máme a spýtali sme sa ako nás našli väčšina odpovedí bola práve taká, že našu prácu videli u známych. Keďže nemáme veľa času na sociálne siete počas sezóny, tak nás takéto odozvy veľmi tešia. Našu prácu vidno aj po rokoch, takže máme živú reklamu.

Riadite sa aj pravidlami Feng shui, alebo niečím podobným?

Okrajovo to vnímam, no veľa času na podrobné naštudovanie nie je, ale ak má takúto požiadavku zákazník a povie nám základné veci, ktoré podľa tohto čínskeho umenia by sme mali dodržať, tak  nám nerobí problém to do návrhu zakomponovať. Ale určite verím, že isté veci takto fungujú a dodávajú energiu. Netvrdím, že vtom niečo nie je. Ale najmä sa riadime heslom: „Keď niečo do priestoru dáš, priestor ti to aj vráti.“ Snažíme sa do každej záhrady dať kúsok seba, dať do neho lásku s ktorou to robíme a energiu, ktorá  nás počas pracovania s rastlinkami napĺňa.

Ako to je momentálne so záhradami? Ľudia stále preferujú úžitkové záhrady alebo skôr uprednostňujú trávniky a okrasné záhony?

V posledných rokoch ľudia začali preferovať okrasné záhony a veľké plochy trávnikov. Stále viac vyhľadávajú nové trendy a moderné formy záhrad. Nevylučujem ale fakt, že stále sú v kurze aj úžitkové záhrady, nakoľko si každý dá rád ovocie alebo zeleninu z vlastnej záhradky. Takže sa dá povedať že je to tak na striedačku, každý vyhľadáva niečo iné ale aj kombinujeme úžitkové a okrasné záhrady. Veľmi populárnym sa stal vyvýšený záhon, kde si sadia rôzne plodiny a postupne počas leta zberajú úrodu.

Základom vyvýšeného záhonu sú hrubé konáre, slama pokračujeme kompostom (alebo hnojivom) zmiešaným so zemou a potom už sadíme, čo si vyberieme. Veľkou výhodou vyvýšených záhonov je neustála vlhkosť, ktorá vyživuje celú rastlinu a hmyz, ktorý prospieva rastlinám.  

Trávniky čoraz viac začínajú tvoriť väčšiu časť pozemku. Vy trávniky iba vysádzate alebo aj zakladáte koberce? Realizujete závlahy? Ako také zakladanie trávniku vyzerá?

Zaoberáme sa aj vysievaním ale aj ukladaním kobercov. Prvým krokom je príprava terénu, vytvorenie závlahy a potom ideme na ukladanie alebo vysievanie trávniku. Po založení trávniku zákazníkom vysvetlíme ako taká starostlivosť o trávnik a závlahu vyzerá, načo si treba dať pozor, ako často kosiť, ako nastaviť závlahu aby bol trávnik zdravý a ako často kosiť.

Závlaha je uložená v zemi (zarovno trávniku), takže ju vidno až po spustení vody kedy sa do závlahy dostane tlak a vysunie trisky von. O závlahu nie je nijaká zložitá starostlivosť, iba treba sledovať či správne po spustení funguje, či nie sú upchaté nejaké trisky a či polieva všade kde má aby trávnik nevyschol. 

Dúfame, že Vás tento krátky rozhovor potešil a nejako pomohol. Pevne veríme, že ste si pri ňom oddýchli a možno aj začali uvažovať nad kontaktovaním firmy Gardening, aby ste aj vy spoznali týchto príjemných ľudí, ktorí do svojej práce dávajú svoje srdce. Kontaktné údaje nájdete aj pod našim článkom, tak šup šup vymýšľať čo by ste ako spravili na vašej záhradke, keď tu máme jar a čakajú nás krásne slnečné a teplé dni.

Kontaktné údaje Gardening

záhradná a krajinná architektúra

Levická 579 (na poschodí), 952 01 Vráble

Kontaktná osoba: nemeth.gardening@gmail.com

odkaz na facebook: TU

Tel. číslo: +421 911 117 009

Použité fotografie: Gardening- záhradná a krajinná architektúra

Súvisiace články

Rok 2020 v realitách

Darčeky nielen na Vianoce

Štýly bývania II