„Zlatko je tu krásny výhľad, však?“ „Zoberieme to?“ Aj takéto otázky sú súčasť kúpy bývania. Dôležitých faktorov pri kúpe je mnoho. Byt, dom či chata, majú svoje výhody.

Každému z nás sa páči iný druh bývania. Hypotéka, či hotovosť, obe formy financovania majú svoje výhody. A kedy je najlepší čas na kúpu nového bývania? Včera a ten druhý najlepší je dnes.

Viac nám chutí káva v byte, či v rodinnom dome? Nekonečná dilema pri kúpe nehnuteľností je bývanie v rodinnom dome, či v byte. Každá z nich má mnoho výhod. Jedno je isté, nie pre každého je bývanie v byte, či v rodinnom dome. Preto radšej dobré zvážme, či v sobotu ráno budeme kosiť trávnik, alebo radšej počúvať susedu ako v nedeľu ráno pripravuje rezne.

Byty sú drahšie ako v minulosti. Pravda je že v našom okolí sú drahé staré panelákové byty. Je to spôsobené tým, že najrýchlejšie a najdostupnejšie bývanie je kúpa bytu. Aj keď čakacia doba na byt je dnes 3 až 6 mesiacov. (Výstavba domu aj s papierovačkami je mimoriadne zdĺhavá) Ak by sa byty nekupovali, ceny bytov by klesali.

Banky: či veríte alebo nie, úver na bývanie je momentálne veľmi lacný. Banky už neposkytujú 100% z hodnoty nehnuteľnosti(ak ešte áno, je to drahšie) rozumnou kombináciou úveru ma bývanie, viete dostať od bánk 100% za veľmi dobrý úrok. Úver je individuálna záležitosť, naozaj dnes platí, že pre každého z nás je výhodnejšia iná banka. Pri výbere bánk si vyberajme podľa toho, koľko peňazí nám poskytnú, za akých podmienok, až potom za aký úrok.

Pri kúpe bývania si dajme pozor na: podpisy zmlúv(nepoužívajme zmluvy stiahnuté z internetu), dajme si pozor pri rodinných domoch, či sú riadne zapísané na príslušnom úrade. Samozrejme pred tým ako zložíme zálohu, overme si či nám banka poskytne úver( áno je to možné).

Rekonštrukcia, bytu, či rodinného domu, ale aj rekreačnej chaty je nevyhnutná súčasť ich prevádzkovania a zachovania, ale aj predlženie životnosti. Kúpiť po rekonštrukcií, alebo pôvodný stav? Môžeme viesť rozsiahle debaty o tom ktorá možnosť je správna, no ak raz netrafí pôvodný majiteľ farbu kuchynskej linky, ale aj farbu kachličiek v kúpeľni, voľba je jasná.

Susedia: Nepodceňujme výber lokality a tak isto si posvieťme na susedov. Možno 2-3 náhodné večerné prechádzky do lokality pomôžu pri definitívnom rozhodnutí o kúpe.

**nezabudnime** Raz budeme nehnuteľnosť predávať. Kupujme, prerábajme, stavajme tak aby to bolo predajné.

Súvisiace články

Ceny nehnuteľností: Vráble Jar/2023

RD KROVINY 2022 – fotoblog

Rok 2020 v realitách