V dnešnom uponáhľanom svete a v momentálnej situácii, ktorá vo svete panuje, človek potrebuje zaslúžený oddych a odreagovanie sa, či už sám alebo so svojimi najbližšími. Ešte stále sú medzi nami pochybnosti a určite aspoň kúsok strachu a rešpektu. Mnoho ľudí si aj napriek tomu zvolilo dovolenku za hranicami a vybrali si správnu destináciu pre svoj relax. Ešte stále sú tu aj tí, ktorým to situácia ale možno aj prostriedky nedovolia, a samozrejme sme tu aj takí, ktorí naopak len jednoducho chcú zostať na Slovensku. No povedzme si úprimne máme rezervy a nedostatky v geografii, pamiatkach a zaujímavostiach aj na Slovensku a je tu stále čo spoznávať, keďže žijeme v krásnej krajine. No netreba ani chodiť ďaleko a čarovné miesto na oddych, relax a rekreáciu nájdeme hneď za rohom, kúsok od našich malebných Vrábeľ.

V nasledujúcich riadkoch poskytneme zopár tipov na krátky výlet za prírodou a rekreáciou kúsok od domova kde by ste možno chceli zavítať, a na miesta, ktoré i keď sú na skok možno nepoznáte. Pre lepšiu prehľadnosť sme ich rozdelili do kategórií a veríme, že si niečo vyberiete a tieto miesta navštívite.

Jednotlivé tipy sme ďalej rozdelili podľa vzdialenosti do 32 km, takže sa budete vedieť rozhodnúť ako dané atrakcie navštívite. Či už tie bližšie položené miesta pešo na turistiku alebo bicyklom, autom či iným dopravným prostriedkom. Fantázii sa medze nekladú a je na vás ako si výlet spríjemnite.

Vyhliadkové veže a rozhľadne

Všetky menované rozhľadne sú celoročne voľné a prístupné, takže si môžete kedykoľvek spraviť vychádzku na ktorúkoľvek z nich.

Rozhľadňa Dolná Nitra (Klasov – 4 km)

Najbližšie k Vrábľom máme rozhľadňu Dolná Nitra, ktorá stojí na Klasovských viniciach a teda je nenáročná aj pre pešiu túru. Je vysoká približne 15 metrov a postavená je z červeného smreku. Jej výhľad stojí zato a teda máte možnosť pokochať sa výhľadmi na okolité nížiny ale najmä na Zobor, Tribečské Pohorie, Pohronský Inovec a Štiavnické vrchy.

Vyhliadková veža Požitavie – Širočina (Nevidzany – 6 km)

Táto vyhliadková veža je voľne prístupná a vedie k nej asfaltová cesta takže sa k nej viete bez problémov dostať aj autom. Cesta k nej vedie cez Nevidzianske vinice, takže aj ako prechádzka na pešo je určite príjemná a nenáročná pre kohokoľvek. Je vysoká približne 20 metrov. Z vyhliadkovej veže je krásne vidieť na celé okolie obce, Pohronský Inovec a pohorie Tríbeč. Na vrchole veže sú fotograficky vyobrazené pohľady podľa toho, z ktorej strany sa pozeráte. Takže budete presne vedieť čo pred sebou máte, keďže vám to naznačujú fotografie s názvami.

Rozhľadňa Žitavský luh (Máňa – 8 km)

Túto rozhľadňu sme vybrali najmä preto, že je niečím zaujímavá a netypická. Zaujímavosťou rozhľadne je jej účel. Samozrejme z nej môžete vidieť okolité obce a lúky ale je výnimočná hlavne tým, že je postavená na kraji prírodnej rezervácie a teda máte možnosť z nej pozorovať vyše 100 druhov vtáctva. Tiež sa môžete po samotnej rezervácii prejsť a užiť si krásy, ticho a prírodu tohto miesta.

Rozhľadňa na Vápniku (Mýtne Ludany- 26 km)

Mnoho z vás možno ešte nepočulo o pamätníku Šiklóš, ktorý je zároveň aj rozhľadňou. Netypickou rozhľadňou je najmä jej vzhľad. Jedná sa o schody, ktorých výška je 9 metrov a na vrchol sa dostanete po vyšliapaní 41 schodov.  Pamätník sa nachádza na travertínovom vrchu Vápnik, z ktorého uvidíte samotné Levice a ich okolie, Tribeč, Sitno a Priesel, Pohronský Inovec alebo maďarské pohorie Novohradské vrchy.

Hrady a zrúcaniny

Už samotný fakt, že na Slovensku je veľké množstvo hradov, zámkov, kaštieľov a zrúcanín značí o tom , že sme krajina s bohatou históriou. Na Slovensku máme 24 hradov a zámkov a 69 zrúcanín. Už len v našom okolí máme koľko krásnych hradov, zámkov, kaštieľov a zrúcanín, ktoré dýchajú svojou históriou. Vybrali sme pre vás 5 zrúcanín, ktoré by sa oplatilo navštíviť, čo však samozrejme neznamená, že v okolí ich nie je omnoho viac.

Hrad Gýmeš (Jelenec – 20 km)

Zrúcanina hradu sa pýši na Tribečskom pohorí vo výške 514 m. n. m.. Hrad bol postavený v 13. storočí no od 19. storočia kedy hrad definitívne opustilo panstvo zostal úplne opustený. Postupom času začal úplne chátrať a rozpadať sa. Opravy hradu sa priebežne realizujú. Výstup na hrad je cez les a dá sa k nemu dostať z viacerých strán a teda je len na vás, ktorú cestu si vyberiete. Najrýchlejšie cesty sú z Kostolian pod Tribečom alebo z Jelenca. Trasa na hrad je vyznačená turistickými značkami, takže stačí ich nasledovať. Pokiaľ si vyberiete trasu od Jelenca, počas túry natrafíte aj na Studený hrad (skalná vyhliadka) kde si môžete trochu oddýchnuť a pokochať sa neuveriteľným výhľadom na krásu Slovenska.    

Levický hrad (Levice – 22 km)

Hrad sa nachádza priamo v meste Levice a je postavený na skalnom sopečnom výbežku. Súčasťou areálu je tiež aj hradný park. Aj napriek tomu, že pochádza z druhej polovice 13. storočia je hrad stále zachovalý, i keď od roku 1709 sa jeho bašty značne poškodili a postupne strácal význam vojenskej pevnosti. Priamo v areáli hradu je aj Tekovské múzeum, v ktorom nájdete národopisné zbierky z oblasti Tekova a dokumenty vývinu prírody a spoločnosti až po dnes.  

Oponický hrad (Oponice – 25 km)

Prvá písomná zmienka o Oponickom hrade pochádza z roku 1300. Hrad sa nachádza v pohorí Tribeč a je voľne prístupný verejnosti. K hradu sa dostanete po zelenej turistickej značke priamo z obce Oponice. Turistika trvá od 45 minút do 1 hodiny a trasa je dlhá necelé 3 km. Z hradu sa zachovali už iba obvodové múry, ktoré znázorňujú pôvodné hradby, takže si viete predstaviť ako približne hrad kedysi vyzeral a aký bol veľký, no aj napriek jeho aktuálnemu stavu stojí za vzhliadnutie s krásnym výhľadom na okolie.

Čierny hrad (Zlatno – 26 km)

Z tohto hradu sa už veľa nezachovalo, no ako ľahšia turistika a zrelaxovanie sa, to je výborný tip na výlet. Po hrade zostali už len malé časti budov a menší múrik. Veľa informácií k tomuto hradu nie je, nakoľko sa výskumy začali robiť až v rokoch 2005, ale podľa odhadov hrad pochádza z 13. až 14. storočia. No za výlet a pozretie to určite stojí, takže na hrad sa dostanete z obce Zlatno po žlto vyznačených turistických značkách, ktoré vás určite navedú až k samotnému cieľu kde si môžete s rodinou alebo priateľmi opekať na ohnisku.    

Hrad Hrušov (Hostie- 28 km)

Tak ako pri hrade Gýmeš aj tu máte viac možností prístupu k hradu. Najjednoduchšia je však z parkoviska pod hradom medzi Topoľčiankami a Skýcovom pre tých, ktorí sa rozhodnú ísť autom.  Hrad je v prebiehajúcej rekonštrukcii, ktorá dodáva už tie správne črty hradu. Aj napriek rekonštrukcii sa dá na hrad ísť a kochať sa jeho krásou. Predpokladá sa, že bol postavený v prvej polovici 13. storočia a slúžil ako strážny hrad obchodnej cesty medzi Požitavím a Ponitrím. Hrad je krásne zachovalý aj vďaka prebiehajúcim rekonštrukciám, tak ak ste ho ešte nenavštívili je najvyšší čas vidieť túto krásu na vlastné oči.

Ostatné

V posledných tipoch na výlet sme vám zaradili niečo z fauny, flóry ale aj histórie, či rekreácie.

Arborétum Mlyňany (Vieska nad Žitavou- 9 km)

Pre milovníkov flóry odporúčame nevynechať krásy Arboréta Mlyňany. Priamo tu nájdete najväčšiu zbierku cudzokrajných drevín na Slovensku a jednu z najbohatších v strednej Európe. Arborétum začalo svoj príbeh písať v roku 1892, kedy jeho zakladateľ Dr. Štefan Ambrózy- Migazzi začal s veľkoplošnou výsadbou vždyzelených drevín na ploche veľkej 40 ha. V roku 1953 pod vedením Dr. Františka Benčaťa sa rozbehol projekt introdukcie všetkých perspektívnych cudzokrajných drevín do podmienok Slovenska. Arborétum svojou krásou nikdy nesklame a prechádzkou po jeho areáli spojíte relax, vzdelávanie a inšpiráciu do jedného celku. Určite návštevu nebudete ľutovať.

Ranč u Bobiho (Nový Tekov – 16 km)

Tento Ranč nájdete v Novom Tekove na brehu rieky Hron. Toto miesto je určené pre všetky vekové kategórie a každý si tu príde na svoje. Ranč ponúka neobmedzené možnosti využitia voľného času. Je určený pre milovníkov koní, relaxu, prírody, športu, dobrého jedla a zábavy. V prípade, že ste si vybrali práve tento výlet je nutné si vopred telefonicky zarezervovať jazdenie na koňoch.

Botanická záhrada Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (Nitra – 17 km)

Veľa ľudí ešte stále nevie, že Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre okrem štúdia ponúka aj bohatú škálu rastlinných zbierok prístupnú širokej verejnosti. Bola založená v januári 1982 a plní rovno tri úlohy a to didaktickú, vedeckovýskumnú a kultúrno-výchovnú. Súčasťou botanickej záhrady sú park, škôlka, okrasné skleníky, sad a vivárium.

Národný žrebčín (Topoľčianky – 21 km)

Topoľčianky sú známe najmä krásnym národným žrebčínom, ktorý sa oplatí určite navštíviť. Žrebčín sa môže pýšiť aj titulom jedného z najvýznamnejších žrebčínov vo svete. Takisto je potrebné sa vopred informovať telefonicky, poprípade si zarezervovať deň v žrebčíne. Žrebčínom to však nemusí skončiť nakoľko hneď vedľa sa nachádza krásny park, ktorý stojí za povšimnutie.

Zubria zvernica (Topoľčianky – 25 km)

Ak už sa budete nachádzať v Topoľčiankach spravte si krásny deň a pokochajte sa všetkými jeho krásami. Jednou z nich je aj zubria zvernica, ktorá sa nachádza v dubových lesoch pri Topoľčiankach, a ku ktorej vás navedú tabuľky v obci. Táto zubria zvernica je jediná na Slovensku a jedine tu máte možnosť vzhliadnuť Zubra európskeho, čo je najväčší cicavec v Európe. No pokiaľ chcete mať z toho čo najväčší zážitok tak sa sem vyberte buď okolo 9:00 alebo 14:00 hodiny kedy sa tieto majestátne zvieratá kŕmia a teda máte istotu, že ich uvidíte.

Aponiovská historická knižnica (Oponice- 27 km)

Je známa ako najkrajšia interiérová knižnica na Slovensku. V súčasnosti obsahuje 8 222 titulov písaných v 12 jazykoch. Návštevníci môžu nájsť v tejto knižnici aj ďalších približne 6 000 zväzkov. Medzi zaujímavosti knižnice patria najmä vzácne aktá pápežov a koncilov, dielo slávneho Giordana Bruna  z roku 1585 alebo práca Isaaca Newtona zo začiatku 18. storočia. No samozrejme je tu množstvo iných vzácnych tlačí, ktorých zoznam si môžete prelistovať aj vy. Najstaršou tlačou v knižnici je dielo gréckeho rečníka Isokrata z roku 1515. Po rekonštrukcii pôvodného kaštieľa v Oponiciach, Slovenská národná knižnica poskytuje knižnicu širokej verejnosti a teda dáva možnosť návštevy záujemcov tohto odvetvia.

Skalné Obydlia (Brhlovce – 32 km)

Skalné obydlia sú veľmi zaujímavou stavbou v obci Brhlovce, ktoré pochádzajú z konca 19. storočia. Jedná sa o murované obydlia vysekané do skál s dvomi podlažiami. Skalné obydlia obdržali ocenenie Europa Nostra, ako prvá organizácia na pôde Slovenska. Prístupné sú verejnosti od apríla po október od 9:00 do 16:00 a mimo sezóny je možnosť návštevy na požiadanie (november- marec).

Veríme, že vás tento krátky zoznam zaujal a vyberiete si niektorý z tipov na výlet. Dajte nám vedieť pod príspevok do komentárov, či ste niektoré z miest navštívili, ako sa Vám páčia a možno aj vy nám dáte nejaký tip na krásne a zaujímavé miesto v našom okolí. Budeme radi za každú odozvu a za každý ďalší tip na výlet.

Tak my vám prajeme veľa pekných zážitkov pri spoznávaní nášho kraja.

PS: Za fotografie poskytnuté v článku všetkým ďakujeme.

Súvisiace články

Rok 2020 v realitách

Darčeky nielen na Vianoce

Štýly bývania II