Všetci chceme mať svoje bývanie zariadené podľa vlastných predstáv, pretože to je časť sťahovania, na ktorú sa väčšina teší najviac. No povedzme si úprimne, aj tie najkrajšie predstavy v mysli si niekedy nevieme pospájať do celku a aj tak siahneme po časopisoch a internete a inšpirujeme sa z nich interiérovým dizajnom. Preto sme si pre vás pripravili tému „štýly bývania“, ktoré rozdelíme do viacerých častí. V dnešnej časti sme pripravili štýly ako sú vintage, provensálsky, glamour, rustikálny/vidiecky, industriálny a minimalistický štýl. Veríme, že vám toto čítanie spríjemní deň a možno sa aj vďaka nášmu článku inšpirujete.
Vintage štýl
Pre ozrejmenie daného štýlu je dobré poznať pôvod jeho slova. Pochádza zo slov vinum teda víno a zo slova demere, takže odnímať. Toto obdobie bolo typické pre zber hrozna, neskôr sa toto slovo ujalo medzi ľuďmi pre dobrý ročník, teda pre veľmi kvalitne vyrobený produkt. Vintage štýl je veľmi často mýlený s retro štýlom, čo je ale chyba. Vintage štýl sa vyznačuje niečím veľmi kvalitným a hodnotným, čo má už niečo „odžité“. Teda vec, ktorá má ošúchanú patinu alebo na nej vidieť že má už niečo za sebou (praskliny, hrdza…..), no zároveň pôsobí kvalitne a draho. Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou sú čipky, kvetové vzory (dobové kvety 20. storočia – hortenzie, ruže, lúčne kvety, orgovány). Najvýraznejším prvkom vintage štýlu je drevo. Drevo sa používa nielen na nábytku ale aj na stenách, podlahách, doplnkoch a podobne. Ako pri vidieckom štýle aj pri vintage štýle sú výrazne používané pastelové farby, jemné, bledé a romantické farby, no na nábytku či doplnkoch nič nepokazíte ošúchaným, „používaným“ vzhľadom. A aké doplnky zvoliť pri vintage štýle? Jednoznačne najlepšími doplnkami sú zdobené vankúše, keramika, košíky, krištáľové lustre, porcelán ale aj kov.
Provensálsky štýl
Typickými znakmi provensálskeho štýlu sú biele farby, drevený nábytok alebo jemné pastelové farby. Keďže sa jedná o francúzsky vidiek, nábytok vyberajte so vzhľadom mierneho opotrebenia vo vidieckom štýle. Okrem klasickej farbenej škály v krémových farbách, ktoré sú pre tento štýl dominantné, sú vhodné napríklad aj pestrejšie farby ako bledšia fialová, olivovo zelená, jemná žltá alebo bledomodrá farba. Netreba sa báť ani romantických vzorov zo sedliackeho prostredia ako sú pruhy, figurálne motívy, kvetinové vzory (najmä levandule a slnečnice). Stropy a podlahy sú drevené a v interiéri sú využívané kombinácie kameň, kov a drevo.
Glamour štýl
Štýl pochádzajúci z Hollywoodu, sa začal objavovať vo filmoch na začiatku dvadsiatich rokov a to forme štýlu bývania a obliekania. Glamour môžeme definovať ako niečo očarujúce a zvláštne, takže aj doplnky môžeme aranžovať podľa ročného obdobia. Zatiaľ čo v zime aranžujeme doplnky do tmavších farieb s veľkým leskom, v lete môžeme zvoliť zas jemnejšie doplnky pripomínajúce napríklad more, dovolenku. Doplnky by však mali byť usporiadané tak, aby každý mal svoje miesto a aby boli upravené a uložené. Glamour má v nás vyvolať pocit sofistikovanosti, precíznosti a bohatosti. Farebná a materiálová škála glamour štýlu je biely porcelán, krištálové doplnky, modré a červené hodváby, zelený zamat, fialová a dominantná je zlatá farba. Typickými prvkami interiéru je mohutný kozub, ktorý je bohato zdobený a nemal by chýbať v žiadnom glamour príbytku. Ďalšími prvkami sú honosné lustre, kvalitné textilné materiály, lesk, starožitnosti (môžu byť aj repliky), a veľké dominantné zrkadlo (v štýle baroko alebo rokoko).
Rustikálny/vidiecky štýl
Spočíva v jeho prirodzenosti a používaní prírodných materiálov, čo je hlavným znakom rustikálneho štýlu. Najviac tento štýl pasuje vo svojom prirodzenom prostredí teda v starších domoch, chatách, chalupách,, dreveniciach alebo zrekonštruovaných domoch. Samozrejme to nie je podmienka a veľmi pekne sa dá tento štýl využiť aj v byte alebo v novom dome, je to len na kreativite majiteľov. Rustikálny štýl pripomína časy prázdnin, detstva teda vyvoláva v nás nostalgiu. Podstatou vidieckeho štýlu je jeho jednoduchosť, praktickosť a najmä útulné zariadenie obydlia. Na zariadení obydlia vidieckym štýlom nie je nič zložité, nakoľko hlavnými prvkami sú svetlé, jemné a pastelové farby v kombinácii starého a nového nábytku. Takto zariadený priestor pôsobí vzdušne, presvetlene a romanticky. Použitie materiálov a motívov je tiež na jemnej báze a to kvetinových motívov, bavlnené a ľanové materiály a doplnky s nádychom romantiky a nostalgie, ktorú nám pri pohľade na takýto priestor vzbudzuje. Veľa ľudí si ešte stále predstaví vidiecky nábytok ako starý, ošúchaný a podobne. Pravdou je, že vidiecky štýl bývania sa nesie v tónoch nadčasovosti, elegancie a funkčnosti.
Industriálny
Tiež známy ako priemyselný štýl je inšpirovaný priemyselnými priestormi, skladmi a podobne a využíva najmä jeho vzdušnosť a najmä účelnosť. Vznik siaha do 19. storočia ale priemyselné priestory sa vo väčšom počte začali meniť na byty až začiatkom 20. storočia. Základnými prvkami tohto štýlu sú najmä veľké sklá, vinylové alebo betónové podlahy, nadrozmerné obrazy a moderný nábytok skombinovaný so starožitnosťami. Interiér pôsobí vzdušne, skladovo no zároveň štýlovo. Chladne pôsobiace interiéry idú ľahko zjemniť s doplnkami z prírodných textílií, materiálov a farieb. Hlavnú úlohu v tomto štýle zohráva funkčnosť, takže všetko s čím si zútulníte byt denne aj využijete.
Minimalistický štýl
Pri tomto štýle bývania sa nábytok, doplnky a dekorácie využívajú v čo najmenšom množstve, tak že priestor pôsobí vzdušne, prehľadne a elegantne no zároveň útulne. Celkový dojem je dotváraný často dizajnérskymi a extravagantnými kúskami. Nábytok je riešený tak, aby bol čo najviac funkčný nadčasový a variabilný. Tento štýl je správnou voľbou pre ľudí, ktorí sú často zaneprázdnení a môžu využívať čas efektívnejšie ako zdĺhavým upratovaním. Pri zariaďovaní vyberajte nábytok v jednoduchých líniách. V interiéry v minimalistickom štýle nemajú svoje miesto magnetky z dovoleniek, háčkované dečky, a podobné predmety, ktoré počas rokov zbierame. Svetlo a priestor je základom tohto štýlu. Podlaha v miestnostiach by mala byť zladená najlepšie v jednom type a farbe teda čo najjednoduchšie. Farebnosť je neutrálna napríklad maslová, krémová, svetlosivá. V miestnosti možno nájsť zvyčajne jednu dominantu ako napríklad obraz, vzor, lampa, kus nábytku. Minimálny počet textílií teda väčšinou tu nenájdete žiadne závesy, záclony a hlavne žiadne kvetinové vzory.
Fotografie použité v článku z: https://pixabay.com