Každý projekt novej výstavby bytov ponúka čo najširšiu škálu výberu bývania pre budúcich majiteľov. Môžeme argumentovať celé hodiny, ktorá ponuka je lepšia. Neexistuje jeden správny výber, nakoľko každému z nás sa páči niečo odlišné. Najjednoduchšie to majú menšie byty, potom sú v obľube štandardné ponuky a samozrejme na trhu majú svoje miesto exkluzívnejšie bytové jednotky, potom sa vždy nájde niečo, čo vôbec nezapadá do žiadnej kategórie, a to sú také čerešničky. Jednu z nich prinášame v obľúbenej rubrike „Pekné nehnuteľnosti“. Cieľom takýchto článkov  je inšpirovanie v oblasti bývania, ktoré hrá mimoriadne dôležitú rolu pri rekonštrukcií vlastného alebo kúpe nového domova.

Projekt ŽITAVA II je známy projekt, ktorý je na trhu už niekoľko rokov. Vo Vrábľoch na Sídlisku Žitava má byť postavených celkovo desať bytových domov. Kúpa bytu v novom bytovom dome má svoje úskalia. Prvé je čakanie na dokončenie výstavby bytového domu. Druhé, ak príde kúpa neskoro, nie sú možné  tzv. klientské zmeny. Tretie, na nových majiteľov čaká práca pri dokončení bývania. Tak ako má svoje úskalia, má aj svoje výhody. Najväčšia výhoda je kúpa novej nehnuteľnosti, menšie mesačné náklady na prevádzku, dokončenie podľa vlastných predstáv, otvorený denný priestor, tehlové jadrá. 

Pri kúpe bývania nie je vždy jednoduché si predstaviť premenu, dokončenie, rekonštrukciu, ale aj zariadenie podľa svojho obrazu. Niekedy je to preto, že nás tlačí čas na bývanie, potrebujeme sa presťahovať čím skôr alebo nastane nejaká iná situácia. Jednou z možností, ako si pomôcť pred nasťahovaním alebo ešte pred samotným zveľaďovaní je staviť na služby dizajnéra. 

“Sedemdesiatjednotka” je byt na najvyššom podlaží, atypický, presvetlený s veľkým denným priestorom, so vstupnou halou, veľkým oknom v kúpeľni. Takmer nepredstaviteľný byt na dokončenie pre mnohých z nás a nielen na dokončenie, ale podľa všetkého aj na bývanie. Pôvodná filozofia bola priniesť bývanie pre riadiacich pracovníkov na stredných a vyšších pozíciách. Tým, že projekt ŽITAVA II sa nachádza v meste Vráble, kde je veľmi dobre rozvinutý priemyselný park, dopyt po takýchto bytoch je viac ako očakávajúci. 

Rozloha osemdesiat metrov štvorcových, veľká denná časť, spálňa, kancelária, kúpeľňa, samostatné WC a terasa. Ponúka skvelú možnosť pre realizáciu náročných predstáv o bývaní, hlavne pre pracovne vyťažených ľudí, ktorý túžia po primerane veľkom byte s vlastnou pracovňou.

Kompozícia bytu

Pri vstupe do bytu sa dostávame do haly, z ktorej je prechod do dennej časti, kúpeľni a samostatného WC. Obývacia časť je prepojená s kuchyňou. Priestor má príjemných  štyridsať metrov štvorcových. Tu  je treba pripomenúť, svetlá výška celého bytu je navýšená o tridsať centimetrov, čo dáva bytu nielen pocit priestrannosti, ale aj vzdušnosti. Je maximálne presvetlený vďaka oknám na celej južnej strane a taktiež balkónovým dverám na terasu. Výhľady napriek polohe bytového domu sú západné na žitavskú kotlinu a vinohrady mesta Vráble a mestskej časti Dyčka. Sledovať letné západy slnka z terasy je balzam na dušu pre mnohých z nás. Z dennej časti je priame prepojenie so spálňou a pracovňou. Obe miestnosti sú situované na južnú stranu s výhľadom na pohorie Tribeč, Pohronský Inovec a veľkú časť mesta Vráble. Kúpeľňa má prípravu na vaňu, práčku, umývadlo a jej dominantou je veľké okno. WC je samostatné a má taktiež prípravu na umývadlo. Samozrejmosťou je pripojenie optického internetu a TV pripojenia od spoločnosti BitComp

Zariadenie bytu

Holobyty, dokončenie podľa vlastných predstáv, to je filozofia ŽITAVY II, aj preto si našla svoje miesto na trhu. Doba je síce rýchla, no každý z nás ma odlišný vkus a cit pre dotvorenie svojich domovov. Nech sa jedná o akékoľvek bývanie, vždy si nájde jeho dokončenie obľúbencov, ale aj tých druhých. My sme oslovili mladú dizajnérku Cindy, ktorá dostala pri zadávaní pár základných požiadaviek typu, tu bude kuchyňa, obývacia časť, pracovňa a aby spĺňal základné kritériá a to:  

* funkčnosť

* moderný vzhľad

* priestrannosť a dostatok odkladacieho priestoru.

Funkčnosť

Keď si povieme slovo „funkčnosť“, každý si predstavíme niečo iné. Priestor má byť praktický, a teda pôsobiť útulne a usporiadane. Výraznejším prvkom, ktorý zaujme hneď pri vstupe je predeľovacia „sklenená stena“ medzi chodbou a vstupom do obývacej izby s kuchyňou. Jej úlohou má byť optické uzatvorenie priestoru bez narušenia svetelnosti. V kuchyni je dominantou linka po celej západnej strane, ktorá celý priestor nenarúša, na druhej strane poskytuje obrovské množstvo úložného priestoru. Obývačka s jedálenskou časťou spĺňajú funkcie na oddych, návštevy či spoločné neformálne obedy s kolegami. Spálni kraľuje veľká manželská posteľ so vstavanou skriňou a televíziou. Pracovňa ponúka veľkú knižnicu, písací stolík s odkladacím priestorom a oddychové kreslo. Kúpeľňa je s vaňou a presklenou zástenou.

Priestrannosť a dostatok odkladacieho priestoru

Úložného priestoru nie je nikdy dosť. Lenže príliš veľa nábytku zabíja priestor. Čo je teda najsprávnejšie riešenie? Tým, že je kuchyňa navrhnutá na celú stenu, poskytuje množstvo priestoru na veci, a to nielen tie do kuchyne. Jedálenský stolík je umiestený mimo hlavného priestoru, kde nikomu nebude zavadzať a je dobre prístupný. Gauč dotvára celú oddychovú časť a zároveň ju rozdeľuje. Obe izby ponúkajú komfort pre svoje využitie. Kancelária pracovné prostredie a spálňa miesto na spánok. Byt má taktiež vlastný sklad na prízemí bytového domu.

Nezabudnime na terasu. Priestor na najvyššom podlaží z vonkajšej strany je projekčne obmedzený, napriek tomu sa architektom podarilo na malom kúsku navrhnúť priestor, z ktorého sú nádherné výhľady na mesto a Požitavskú nížinu. Najčarovnejšie sú letné západy slnka najlepšie s pohárikom dobrého vína.

Byt  s poradovým číslom sedemdesiatjedna budeme na Žitave stavať ešte štyrikrát. Ak hľadáte práve takéto bývanie, byt číslom sedemdesiatjedna bude vhodný práve pre Vás. Od prvotných vizualizácií sa bude líšiť umiestnením obývacej časti, tú prehodíme s jedálenskou. Možno ešte niečo zmeníme. Pozrite:

Za vizualizácie ďakujeme talentovanej Cindy.

Súvisiace články