Nastal zimný čas a Vianoce klopú na dvere, začíname zdobiť svoje príbytky a snažíme sa zútulniť a nabudiť príjemnú atmosféru prostredia v ktorom žijeme. Obchodné reťazce sú plné dekoratívnych materiálov a je ťažké si z nich vybrať. V našom článku sa pokúsime inšpirovať Vás a pomôcť Vám pri výbere dekorácií od základov. 

     K najvýznamnejšiemu symbolu Vianoc patrí bezpochybne vianočný stromček a riešime dilemu aký stromček vybrať. Na výber máme rôzne varianty podľa toho či si želáme živý stromček, umelý stromček alebo vzhľadom na veľkosť priestorov v príbytku atypický vianočný stromček. V nasledujúcich riadkoch si priblížime výhody a nevýhody jednotlivých variant. 

Živý vianočný stromček-

     Zásadou pri výbere živých vianočných stromčekov by malo byť poznanie pôvodu. Je dôležité aby sme si vyberali vianočné stromčeky výhradne z lesných škôlok nakoľko hneď po výrube budú nahradené novými.  Kúpou živého vianočného stromčeka si navodíte pravé čaro Vianoc. Práve jeho vôňa dodáva tú pravú atmosféru.  Pri živých stromčekoch však netreba zabúdať aj na jeho nevýhody a starostlivosť. O takýto stromček sa treba starať a pravidelne kontrolovať a dolievať vodu.

     Ceny živých stromčekov sa pohybujú v rôznych cenových rozmedziach. Najlacnejšie sú smreky potom nasledujú borovice a za najdrahšie sa považujú jedličky, nakoľko sa považujú za najkrajšie vianočné stromčeky. 

Fotografia použitá: https://freestocks.org/photo/christmas-tree-decoration-2/

Živý vianočný stromček v črepníku

     Vianočné stromčeky v črepníku sa stávajú čoraz viac populárnejšími a častejšie sa s nimi môžeme stretnúť v predajniach. Výhodou takéhoto stromčeku je praktickosť nakoľko stromček nemusíme neustále sledovať a hlavne sa nemusí rúbať. Ďalšou z výhod je opakované použitie počas Vianoc, keďže stromček po Vianociach môžeme umiestniť von a celý rok nám bude zdobiť dvor, naopak počas Vianoc bude robiť radosť vnútri. Takto zakúpený stromček môžeme aj po zime nasadiť na dvor a nemusíme mať výčitky svedomia z vyhadzovania suchého stromčeka po Vianociach. Cenovo sa pohybuje iba o pár eur viac ako rúbaný stromček.

Umelý Vianočný stromček

     Umelý stromček nesie so sebou niekoľko výhod oproti živému stromčeku. Najväčšou výhodou je absolútny kľud bez potreby upratovania ihličia, ktoré neodmysliteľne patrí k živému stromčeku. Pri umelom stromčeku máte voľnú ruku, pretože si viete jednotlivé vetvičky vytvarovať podľa seba a je vždy symetrický. Dostupnosť na trhu neuveriteľne rastie a obchody ponúkajú nespočetné množstvo stromčekov podľa druhov, veľkostí, hustoty, farby a podobne. Sú síce vyššou investíciou, ale na druhej strane je bezstarostný a vydrží veľa rokov. 

Fotografia použitá: https://freestocks.org/photo/christmas-baubles/

Atypické vianočné stromčeky

     Inováciami postupne prechádzajú aj vianočné stromčeky, ktoré naberajú na popularite. Tieto vianočné stromčeky naberajú na popularite hlavne kvôli svojej originalite  a nápaditosti. V dnešnej dobe „ekologickej“ je tento nápad veľmi praktický a zároveň šetrí miesto aj peniaze. Výhodami je hlavne šetrnosť miesta čo je veľmi praktické pri menších bytových priestoroch. 

     Vianočný stromček si môžete vlastne vytvoriť z čohokoľvek. Môžete to skúsiť napríklad z halúzok dreva a obyčajného špagátu kde si zviažete vlastný stromček.  Pokiaľ máte doma plnú knižnicu či už prečítaných alebo možno aj neprečítaných kníh skúste ich využiť nápadito a z kníh, ktoré si poukladáte na seba podľa toho aký vysoký tento stromček chcete si takúto originálnosť vytvorte. V prípade, že každoročne meníte výzdobu a každým rokom Vám vianočné gule pribúdajú, tak si vezmite špagát a jednoducho si „vyvešajte“ ten svoj vysnívaný. Takéto nápady si môžete vytvoriť vlastne z čohokoľvek aj z fľiaš, rebríku, knižnice, alebo si nalepíte samolepky na stenu, poprípade máte možnosť zakúpiť si v obchodných reťazcoch kovové stromčeky ktoré si už dozdobíte podľa seba.

     Keď sme si už vybrali, ktorú variantu budeme preferovať pri výbere stromčeku a máme náš vysnívaný stromček vybraný nasleduje ďalšia no o nič menej podstatná voľba farby a druhu ozdôb a ich kombinácia.

Farby týchto Vianoc

Fotografia použitá: https://freestocks.org/photo/gold-glitter-snowflake/

Červená farba: 

Pôsobí vznešene, v minulosti sa používala najmä u mocných ľudí a vzbudzovala obdiv. Pôsobí pozitívne a oslovuje hlavne silných, sebavedomých a  energických ľudí. Vyjadruje sa planúcou žiarou lásky, nežnosti a srdečnosti čo k Vianociam neodmysliteľne patrí. Červenej vianočnej výzdoby nájdete v predajniach veľké množstvo a rôzne odtiene nakoľko červená patrí k farbe, ktorá je každoročne vyhľadávaná počas Vianoc.

Modrá farba:

Predstavuje farbu pokoja, nehy, dôvery a oddanosti. Reprezentuje tradíciu a sladkosť. Patrí k všeobecne obľúbeným farbám. Nabudzuje pocit zimného obdobia svojou farbou vyvoláva chladnú ale zároveň vianočnú atmosféru. 

Zelená farba:

Vyjadruje húževnatosť, vytrvalosť a dosahovanie bezpečia a istoty. Zelená vo všeobecnosti symbolizuje prírodu, je tiež farbou nádeje a má energiu rastu. Je využívaná najmä  v kombináciách s červenou poprípade zlatou alebo striebornou.

Zlatá farba: 

Farba žiariaceho pocitu šťastia, dáva pocit hojnosti, lesku a nadbytku a je farbou najvyšších hodnôt. Zlatá farba spraví čokoľvek hodnotné, drahocenné a žiadúce aj váš stromček či celý príbytok. Zlatá farba sa od dávna považuje za farbu Vianoc.   

Najobľúbenejšie kombinácie sú s červenou. Hodí sa do interiéru prevažujúceho tmavým ale aj bledým drevom.  Ďalej si ju môžete nakombinovať s bordovou, tmavomodrou, hnedou a tohtoročnou novinkou staroružovou farbou.

Biela farba:

Je symbolickým vyjadrením nového začiatku, je farbou čistoty a poriadku, taktiež vyvoláva pocit zasneženej a zamrznutej krajiny a nabudí tú pravú atmosféru.

Staroružová farba:

Oslobodzujúca farba. Je zahrnutá voľnosť a zároveň energia alebo skôr nežná aktivita. Prezrádza jemnosť osobnosti a jej romantickosť. V roku 2019 bude veľmi často používaná na Vianočné zdobenie a na pultoch obchodov veľmi rýchlo mizne.

Kombinácie farieb

     V prípade, že  máte steny v bledý farbách ako je biela, sivá, bledohnedá a podobne kombinácia tradičných farieb Vianoc ako je červená a zelená by ste použiť nemali. Najlepším riešením je ladiť výzdobu do tónov bielej, striebornej a modrej.

Tradičná vianočná výzdoba v tónoch zlatej, červenej a zelenej je výborná v kombinácii s dreveným nábytkom a doplnkami. 

Výzdoba v zlatej farbe je najprijateľnejšia ako kombinácia s inými farbami ako je zelená, červená, ružová a podobne, pretože dodá výzdobe to pravé čaro.

Pestrofarebná výzdoba v poslednej dobe začína miznúť ale stále sa nájdu ľudia, ktorým jednoducho takáto výzdoba vyhovuje. Najväčšiu radosť ž tejto výzdoby majú deti, pre ktoré je práve táto výzdoba výnimočná a zaujímavá. Ak sa pre túto možnosť rozhodnete tak v tejto výzdobe pokračujte v celom príbytku aby sa Vám jednotlivé štýly nebili.

Fotografia použitá: https://freestocks.org/photo/mini-baubles-box/

Vianočná výzdoba

     Každú vianočnú sezónu očakávame nástup nových trendov pri zdobení a aranžovaní. Typicky vianočné reťaze na stromček vystriedali stuhy, mašle a vianočné kvety nadekorované a skombinované podľa štýlu interiéru. Trendy vo výzdobe tohto roku sa nesú v štýle zimných scenérií, ktoré je možné doladiť zaujímavými figúrkami zvierat a postavičiek. Celkovú atmosféru podčiarkne osvetlenie v zaujímavých odtieňoch farieb a tvarov. 

Inšpirácie môžete načerpať vo Vrábeľskom obchodíku CASSIA- Home Decor, plného krásnych dekorácií, kde nájdete všetky možné farebné a materiálové varianty ozdôb. Obchodík je plný figúrok a postavičiek, s ktorými si dotvoríte celkový dojem Vianoc. Obchod sa nachádza na Hlavnej 42 vo Vrábľoch. Za poskytnuté fotografie im touto cestou ďakujeme a určite sa budú tešiť na Vašu skorú návštevu. Nájdete ich aj online na stránke TU: alebo na Facebookovej stránke: TU:

Vyhľadávanými prvkami tejto zimy sú prírodné dekorácie z prírodných materiálov ako sú slamené ozdoby na stromček, slamené figúrky, adventné vence z dreva a prírodných materiálov. Do popredia sa dostávajú ručne vyrobené recyklované dekorácie a ozdoby, ktoré sú vyrábané napríklad zo sklenených fľiaš, stužiek, bavlniek, povrazov, roliek z toaletného papiera a papiera a podobne. Čo sa týka interiéru hitom tohto roku je dekoratívne LED osvetlenie rozšírené o svetelné vianočné stromčeky, postavičky, figúrky, domčeky, svietniky a podobne. 

  Stále však platí pravidlo „vyzdobte si príbytok podľa vlastných predstav a chuti tak aby ste sa cítili dobre a mali radosť z týchto krásnych sviatkov v kruhu najbližších“.

Súvisiace články