Aj Vy sa každoročne zamýšľate ako príjemne stráviť Vianočné sviatky, kedy je rodina spolu?V našom článku Vám dáme pár typov kam zavítať v najkrajšom čase roka.

Vianočné trhy

     Vianočné trhy sa už dávnejšie stali tradíciou Vianoc a ľudia čoraz viac takéto trhy vyhľadávajú. Je to miesto kde sa stretnete s priateľmi, s rodinou pri dobrom jedle, teplom nápoji a zároveň zoženiete vianočné darčeky, ozdoby a podobne. 

Ako tráviť čas počas Vianoc

Najkrajšie Vianočné trhy na Slovensku a ich novinky 

Bratislava (22.11. – 22.12)

     Vianočné trhy sa konajú na Hlavnom námestí a Hviezdoslavom námestí

V Bratislave a máte možnosť vybrať si na ktoré vianočné trhy poputujete. Úplnou novinkou bude Vianočný hlavný trh, ktorý má dlhodobú tradíciu a snaží sa každý rok priniesť niečo nové. Novinkou na tomto mieste bude platba kartou alebo mobilom, okrem toho sa snaží pomáhať ľuďom a prírode. Bratislava myslí na všetko a dokonca ponúka aj niečo pre vegánov tieto trhy nájdete v areáli záhrady Umelka Pub. Na vianočných trhoch v Ružinove nájdete až 33 metrov vysoké ruské koleso, z ktorého sa môžete pokochať na celý Ružinov alebo ekologické klzisko, ktoré je úplne zadarmo. Vianočné  trhy na Duláku prinášajú niečo nové. Stretnete sa s komorným kultúrnym programom ako je hudba, stan dup comedy, recitácie, prednášky a podobne. Na Advente na hrade sa môžete stretnúť s modernými ale aj ľudovými kapelami a divadelnými predstaveniami.

Vianočný hlavný trh – Hlavné námestie, Františkánske námestie, nádvorie Starej radnice

Staromestské vianočné trhy – Hviezdoslavovo námestie

Vianočný Ružinov – pred DK Ružinov

Vianočné trhy v Eurovea – nákupné stredisko Eurovea

Vianočné trhy na Duláku – Dulovo námestie

Vianočné trhy Advent na hrade – Bratislavský hrad

Vegánske vianočné trhy – Umelka Pub (13.12.-23.12.)

Trnava (29.11-22.12)

     Vianočné trhy sa konajú na Trojičnom námestí. Počas adventných trhov prebiehajú aj špeciálne výstupy na Mestskú vežu, odkiaľ sa môžete pokochať pohľadom na krásne vyzdobené mesto. Avšak pokiaľ sa chcete tohto výstupu zúčastniť nezabudnite si vopred online rezervovať miesto. TU

Banská Bystrica (06.12. – 14.12)

     Na Námestí SNP mesto pripravuje pestrý kultúrny program. Nechýbajú charitatívne punče ako napríklad UMB či primátorský punč. Vianočné trhy obohatí aj vianočný príbeh maľovaný pieskom viditeľný na LED obrazovke ktorý bude k možnosti vidieť 16.decembra. V dňoch 19.-20. decembra Banská Bystrica predstaví živý Betlehem.

Nitra (01.12 – 23.12.)

     Na Svätoplukovom námestí tohtoročné vianočné trhy v Nitre budú ekologickejšie a „chutnejšie“. Nitra dôkladne vybrala predajcov ktorí ponúkajú svoj sortiment. Vo všetkých stánkoch je nariadené používať iba kompostovateľný riad, takže z tohto materiálu musia byť taniere aj príbory. Novinkou je zrušenie Mikulášskeho a novoročného ohňostroju.

Piešťany (23.11 – 01.12.)

     Historické centro mesta v Piešťanoch si tento rok pripravilo veľmi pestrý program, ktorý sa bude konať každý víkend od piatku do nedele. Každý piatok a sobotu sa koná aj Pieščanský rýnek. Pieščanský rýnek je akcia plná farmárov a remeselníkov, kde si môžete nakúpiť ručne robené výrobky. 

Žilina (23.11. – 23.12.)

     Mariánske námestie v Žiline ponúka tradičné Vianočné trhy so sprievodnými akciami priamo na vianočných trhoch, ktoré si môžete v kľudnej atmosfére užiť pri poháriku punču, vareného vínka čajov či čokolády a pri pestrom občerstvení.

Košice (01.12 – 06.01.)

     Hlavná ulica – pešia zóna – Košické vianočné trhy tento rok potrvajú s výnimkou vianočných sviatkov do 06. januára. Počas týchto trhov máte na výber širokú škálu jedál a nápojov. Tento rok bude novinkou najmä stánok spájajúci tradičné a moderné jedlá a budú ponúkať veľký výber vybraných zaujímavých vín. Toto podujatie je tiež aj súčasťou košických rozprávkových Vianoc. Košické rozprávkové Vianoce ponúkajú svojim občanom ale aj návštevníkom neopísateľnú atmosféru rozprávkovej krajiny plnú vôní, svetiel chutí a zábavy. Mesto pripravilo bohatý program, ktorý sa bude odohrávať priamo na vianočných trhoch počas celého trvania.

Prešov (25.11.-31.12.)

     Historické centrum mesta. Prešov začal vianočné trhy novinkou, s ktorou sa tak často na trhoch nestretnete. Pripravili zónu na sedenie, ktorá je v blízkosti stánkov s občerstvením. V tejto zóne si môžete posedieť pri horúcom nápoji alebo jedle. Na otázku či Vám nebude zima vieme jednoznačne odpovedať: Nebude! Mesto pripravilo pre návštevníkov na ratanovom nábytku aj deky, s ktorými sa môžete prikryť a tiež ohrievače, ktoré Vás príjemne zahrejú. Užiť si môžete príjemné kultúrne podujatia plné kolied a príjemnej atmosféry a tradičných zvykov. 

Vianočné trhy v zahraničí

Viedeň – Rakúsko

     Najobľúbenejším vianočnými trhmi sú neodmysliteľne trhy vo Viedni. Máme ich blízko sú dostupné každému, a cestovné kancelárie a obce organizujú aj jednodňové zájazdy na tieto trhy. Vo Viedni môžeme navštíviť hneď niekoľko vianočných trhov. 

Hallstatt – Rakúsko

     V Rakúsku Vám musíme ešte spomenúť Hallstat čo je jedno z najkrajších zimných mestečiek. Avšak pokiaľ si chcete tieto trhy užiť tak si to musíte vopred naplánovať nakoľko tieto trhy trvajú len dva dni. Nájdete tu najmä výrobky od remeselníkov a tradičné rakúske pochúťky.

Budapešť – Maďarsko

     Vianočné trhy sa líšia najmä tým, že si tu prídu na svoje milovníci maďarskej kuchyne. Pochutnať si môžete na tradičných halászloch a pečených klobáskach. Na katedrále sa pokocháte zaujímavou svetelnou šou, ktorá spríjemňuje atmosféru Vianoc.

Vroclav – Poľsko

     Práve toto mesto považujú poliaci za unikát ich krajiny a považujú ho za najkrajšie vianočné mesto. Netradične si pochutíte na cukrovej vate, ale aj na tradičnejších vianočných pochúťkach ako sú waffle  alebo medovníky.

     Ďalšie krásne vianočné trhy sú v Prahe, Karlovy Vary, Kyjev, Ľvov a podobne je už len na Vás kde ste neboli a kam by ste radi zavítali. 

Ako tráviť čas počas Vianoc
Fotografia použitá: https://pixabay.com/sk/photos/snehuliak-figúra-roztomilý-zimné-3886992/

Oslavy Nového roka.

     V noci z 31. decembra na 1. január celý svet oslavuje koniec starého a začiatok nového roka. 

Silvester sa nezadržateľne blíži a vy stále neviete kde a ako ho strávite? Túto otázku si každoročne kladie nespočetné množstvo ľudí. Pokiaľ ste si nestihli zajednať s priateľmi alebo s rodinou chatu tak my Vám poradíme kde by ste si mohli Silvester naplno užiť. 

     Stále ešte máte možnosť rezervácie pobytu v hoteli alebo v penzióne, kde si užijete lyžovačku, klziská, sneh a zároveň si po náročnom roku oddýchnete vo wellnesse. Stránky ponúkajú veľké množstvo wellness pobytov s bohatým programom, ktoré si môžete užiť aj v prípade, že nie ste fanúšikom zimných športov. 

     Populárnymi sa stali aj pobyty v zahraničí, ktoré viete nájsť v prijateľných cenách a zároveň si užijete atmosféru inej kultúry.

Ako tráviť čas počas Vianoc
Fotografia použitá: https://pixabay.com/sk/illustrations/pozadia-abstraktné-vianoce-bokeh-1749550/

Silvester v Londýne

     V Európe patrí medzi najkrajšie a najpopulárnejšie mestá navštevované počas Silvestra. Príchod nového roka si užívate pri rieke Temža za zvukov zvonov Big Benu. Celý ohňostroj trvá približne 15 minút.

Silvester v Paríži

     Každoročne sa koná na viacerých miestach. Ohňostroj si môžete užiť pri Víťaznom oblúku alebo na Námestí Svornosti- Place de la Concorde, alebo najpopulárnejšie miesto, ktoré dodá celému zážitku atmosféru je Eiffelova veža. 

Silvester v Budapešti

     O našich „susedoch“ je dobre známe, že nesedia počas Silvestra sami a doma. Budete mať však veľmi ťažké vybrať si kde strávite poslednú noc v roku nakoľko sa na každom kroku stretnete s priateľskou a príjemnou atmosférou plnou zábavy. Je už len na Vás do ktorého podniku počas tejto noci zavítate avšak nech už zavítate kamkoľvek v Budapešti nikde sa nudiť nebudete.

     Medzi ďalšie populárne zahraničné silvestrovské pobyty Vám môžeme navrhnúť Barcelonu, Miláno, Praha, Amsterdam alebo Monako. 

     Pre tých, ktorí  nie sú fanúšikmi silvestrovských pobytov a radšej trávia sviatky doma, ale zároveň by radi videli krásny ohňostroj a zažili tú pravú atmosféru Nového roka ponúkajú mestá ohňostroje priamo na námestiach. Avšak upozorňujeme aby ste si tento rok predbežne zistili kde sa ohňostroj bude konať nakoľko posledné roky je na ústupe a mestá sa ho snažia eliminovať.

     Tohto roku nastane veľká zmena a budú zrušené niektoré mestské ohňostroje a peniaze, ktoré by inak išli na pyrotechniku poputujú na podporu mesta Prešov, ktoré sa spamätáva z veľkej katastrofy.  

     Veríme, že si správne vyberiete, a že Vám náš článok pomohol a nabudil Vás na návštevu niektorých z týchto miest. Nech to je akokoľvek nezabúdajte, že Vianoce sú sviatky pokoja lásky tak si ju naplno užite v kruhu najbližších. 

Súvisiace články