Fašiangy je obdobie od troch kráľov po škaredú stredu. Tento rok budú fašiangy trvať od 06.01. do 27.02.. Toto obdobie je známe najmä prechodom od zimy k jari. Fašiangy sa oslavujú po celom svete no všade sú iné zvyky a hlavne názvy pre tento sviatok. Napríklad najpopulárnejší je karneval v Rio de Janeiro. Fašiangy sú veľmi typické obdobie pre naše končiny a tento zvyk sa v každej časti Slovenska oslavuje inak. Aj keď sa to už neoslavuje ako kedysi, ešte stále sú oblasti kde si takéto zvyky uchovávajú. V posledných rokoch do popredia vstupujú plesy na tému fašiangy a stávajú sa čoraz populárnejšími a vyhľadávanejšími. Toto obdobie bolo na začiatku roka kedy nebola práca na poliach a statkoch tak sa ľudia mohli vyšantiť a zabaviť. Najväčšou súčasťou fašiang a prvé čo si pri tomto slove predstavíme sú masky.

    

Masky

Na oslavách fašiang je tradíciou obliecť sa do rôznych masiek. Kedysi sa ľudia na fašiangy pripravovali vopred, vymýšľali a vytvárali masky, v ktorých potom chodili po dedine (meste). Významom masiek bolo najmä ochránenie pred rôznymi zlými silami. Ľudia verili, že masky im zabezpečia úrodný rok na poliach a záhradách a dožičia plodnosť. Masky boli rôznorodé v závislosti od regiónu. Medzi najtypickejšie masky fašiang patrili: medveď, vlk, koza, kominár, cigánka a podobne, no najznámejšou maskou bol Turoň. Kedysi sa verilo, že čím strašidelnejšia maska je, tým lepšie odoženie zlé sily, duchov a démonov.

Jedlo

     Fašiangy boli preslávené aj ako sviatok jedla. Nakoľko po fašiangoch nastáva obdobie pôstu, vyznačovalo sa hodovaním a neustálou zábavou. Na dedinách bol zaujímavý zvyk kedy sa robila praženica na ktorú nazbierali po domoch mládenci vajíčka. Na praženicu bola pozvaná celá dedina. Okrem spomínanej praženici sa hodovalo najmä na zabíjačkových pochúťkach ako napríklad huspenina, oškvarky, klobásky, slanina a podobne. Nezabúdalo sa ani na pečenie a najznámejšími koláčmi, ktoré sú dodnes populárne boli smažené šišky alebo fánky.

Zvyky

     Zvyky sa v každom kúte Slovenska líšia avšak jeden zostával všade rovnaký. V nedeľu pred popolcovou stredou sa stretali mládenci a chodili po obci oblečení v spomínaných maskách. Chodili po dedine kde dostali od gazdiniek výslužku v podobe rôznych surovín a jedla nakoľko to bolo obdobie zabíjačiek a svadieb. Za suroviny, jedlo, koláče a od niektorých peniaze sa vystrojila posledná fašiangová veselica. Na konci veselice po údere polnoci sa pochovávala basa, ktorá značila začiatok 40 dňového pôstu.

Fašiangy a bývanie

     Pre tento sviatok nie je veľmi typické skrášľovanie si domácnosti na túto tému ako to je pri Vianociach alebo Veľkej noci. No aj napriek tomu to nie je pravidlom a kľudne si môžete vyskúšať vyzdobiť dom/byt aj na fašiangy zaujímavými farebnými dekoráciami a maskami vytvorenými napríklad z papiera.

     Takže Vám prostredníctvom tohto článku chceme zapriať príjemnú zábavu na plesoch a poriadne sa zabavte ako to bolo kedysi.

Fotografie sú použité zo zdroju: https://pixabay.com/

Súvisiace články