Sme v dobe, v ktorej sa stále za niečím naháňame. Niektorí z nás do práce, iní do školy, potom do obchodu, do družiny pre deti, na dovolenky, nevieme sa dočkať víkendu, atď. Potom po večeroch vylihujeme na gauči pred telkou či mobilom. Snažíme sa načerpať energiuničnerobením a jedením čipsov. Možno taký z nás nikto nie je, a toto je iba  veľmi zlá predstava života. 

Za oknami máme jar, prvé teplé dni sa pomaly, ale isto približujú aj do našich končín. Vonku začína byť príjemne a láka nás to viac von. Naše okolie u nás vo Vrábľoch nám poskytuje mnohé možnosti na pohyb. Asi najväčší vplyv na podmienky pohybu v meste mala regulácia rieky a jej usadenia do nového koryta od Horného Ohaja po Dvory nad Žitavou v sedemdesiatych rokoch. Hrádza sa stala obľúbeným miestom Vrábeľčanov na trávenie voľného času. Nové spojenie pre chodcov s miestnou časťou Dyčka s asfaltovým chodníkom tomu len viac napomohlo.

Neskôr pribudol v okolí park Žitava, samozrejme nesmieme zabudnúť na Podmáj, chodník na Horný Ohaj, vinice, uličky, ale aj okolie priehrady. V roku 2017 mesto Vráble v areáli základných škôl na Levickej ulici zrekonštruovalo pre žiakov a občanov mesta tartanovú dráhu. 

Vráble poskytujú veľmi dobré podmienky na aktívny pohyb. Prechádzky, rýchla chôdza, beh, korčuľovanie na kolieskových korčuliach, bicyklovanie, kolobežkovanie. Skvelá správa pre všetkých jeho obyvateľov je, že mesto naďalej plánuje rozvíjať možnosti na pohyb. Momentálne prebieha príprava na predĺženie cyklistických chodníkov, prepojenie viníc s mestom a možno aj ďalších.

Zdroj: FB Mesta Vráble

Najobľúbenejší a najjednoduchší pohyb je podľa prieskumov chôdza a druhý je beh. Stačí nám dobrá obuv, príjemné oblečenie, voda a chuť do tejto aktivity. Môžeme si vybrať z mnohých možností. Výhľady na mesto uvidíme z vinohradov, taktiež za nimi sa nachádzajú poľné cestičky, kde objavíme pokoj prírody. Podmáj má taktiež svoje čaro, asfaltová spevnená cesta spája katastre Teliniec, Tajnej, Horného Ohaja a Vrábel. K azda najobľúbenejšiemu miestu, a to nielen pre bežcov, patrí žitavská hrádza,  hlavne v smere Vráble- Lúčnica. Tu doplníme, že mesto naďalej plánuje rozširovanie prepojenia hrádze asfaltovým chodníkom, a tým aj viac spopularizovať pohyb v meste a jeho okolí.

Skvelým miestom na pozorovanie východu slnka sú všetky vinice vo Vrábľoch, ich veľká časť je otočená na východ. Hovorí sa, že dobrým ďalekohľadom dovidíme až k Ostrihomskej katedrále. Letné západy slnka sa najlepšie pozorujú z Podmája. Každý bežec má svoje obľúbené trasy. Mnohí ich pravidelne obmieňajú aj pre rôzne záťaže. Viac záťažové trate nám pomôžu prekonať nielen seba, ale aj zlepšiť kondíciu. 

Beh je skvelý nástroj, ako udržať telo vo forme, ak k nemu pridáme rôzne úrovne tréningov, neodvďačí sa nám len telo, ale aj myseľ. Veď schválne, ako sa cítime, keď prekonáme samých seba? Beh sa stáva čoraz populárnejším. Môžeme sa po ňom cítiť dobre, vyzerať lepšie či zdravšie. Doba, v ktorej žijeme nás zamestnáva čoraz viac v sedacích pracovných pozíciách. K tomu ak pridáme nástrahy v strave, je úplne jednoduché pribrať pár kíl navyše. O behu nájdeme množstvo odbornej literatúry, tá je naozaj dôležitá, nakoľko nesprávnym behom nielenže zoderieme bežeckú obuv, ale aj svoje telo. 

Po dobrom behu nezabudnime na regeneráciu, správnu stravu a sem-tam môžeme zhrešiť niečím sladkým. Zranenia k behu jednoznačne patria, zvyčajne to môže byť nesprávna obuv, konzumácia nevhodných jedál, nedostatok tekutín, nepoznanie svojich možností, ale aj pretrénovanosť. Regenerácia a oddych má preto svoje opodstatnenie.

Možno to tak na prvý pohľad nevyzerá, ale Vráble samé o sebe poskytujú občanom veľa možností na športovanie. Netreba zabúdať, že sa tu nachádzajú tri futbalové ihriská, workoutové, hokejbalové a basketbalové ihrisko, tartanová dráha či krosová dráha.

Tradíciou v posledných rokoch sa stal aj beh za zdravšie a čistejšie Vráble. Trasa tohto behu je v smere na Lúčnicu nad Žitavou a naspäť, čo je približne 8 kilometrov. Je to príležitosť, ako behom môžeme dopomôcť k čistote mesta, nakoľko štart každého bežca znamená podporu čistenia znečistených oblastí v meste.

Vráble sú ideálne mesto v Nitrianskom okrese, ktoré si jednoznačne zaslúži pozornosť ak sa rozhodujeme pre pohodový život v malom meste. Mesto neustále napreduje, a to sa páči obyvateľom, ale aj investorom, ktorí sa spolupodieľajú na budovaní mesta, a to nielen na cyklotrasách.

Súvisiace články