Po článku štýly bývania I, prinášame jeho pokračovanie a priblížime vám ďalšie štýly bývania. Tieto štýly sú o čosi iné, a niektoré z nich možno aj menej známe. Podstatou je ukázať vám niečo nové, a možno dodať odvahu pre experimenty v bývaní. Práve preto sme si vybrali v pokračovaní článku presne tieto štýly. Príjemné čítanie, nové nápady a inšpirácie do našich bydlísk.

Retro štýl bývania

Vedeli ste, že slovo retro pochádza z latinčiny a znamená dozadu? Retro štýl predstavuje typ dekorovania interiéru v štýle minulého storočia, ale pozor nejde o starý robustný nábytok a dekorácie v rustikálnom štýle. Do retro štýlu zaraďujeme trendy z 50. až 70. rokov minulého storočia. Ešte stále si veľa ľudí myslí, že štýl retro znamená použiť všetko čo nájdeme u starých rodičov na povale, alebo že vytapetujeme celý príbytok. To však nie je pravda. Pozor si treba dávať aj pri miešaní 70. až 90. rokov, pretože každé desaťročie sa vyznačuje niečím iným a originálnym a zmiešanie všetkých týchto desaťročí by mohlo pôsobiť zmätene. V prípade, že idete svoje bývanie len zariaďovať, vsaďte na drevené parkety, ktoré evokujú „časy minulé“, ale sú aj stále in, ba priam čím ďalej tým častejšie vyhľadávané. A čo tak farby na stenách? K retro štýlu určite pasujú avokádová zelená, horčicová žltá, bledo modrá, hnedá, červená, alebo biele steny skombinované s tapetami geometrických tvarov.  Ďalším prvkom retro interiéru je nábytok, ktorý je zväčša dominantou medzi ostatnými nábytkami v miestnosti. Kombinácia retro nábytku a moderného nábytku dodá interiéru inovatívny charakter. Použitie materiálu a textílií je od kobercov, cez mäkké materiály, hladké plasty až po drevené prvky.

Prírodný štýl bývania

Tento štýl je ako stvorený pre všetkých, ktorí milujú prírodné materiály ako sú drevo kameň, prírodné materiály a textílie. Je tiež známy svojou neutrálnosťou v kombinovaní. Myslíme, že budete súhlasiť keď povieme, že jeho najhlavnejším prvkom je drevo na všetky spôsoby a všetky farebné škály. Práve drevo dodáva interiéru pocit tepla a upokojujúci efekt. Použitie prírodných materiálov má tiež svoju rôznorodú škálu od ľanu, bavlny, juty až po vlnu a podobne. Farebnosťou sa daný štýl pohybuje okolo všetkých odtieňov hnedej, bielej a pieskovej, čo sa však môže dotvárať aj výraznejšími farbami ako napríklad pri tomto štýle populárna modrá alebo zelená.

Etno/Boho štýl bývania

Slovo boho je skratka slova bohémsky. Vznik tohto štýlu siaha do 19. storočia Francúzskymi umelcami a básnikmi, ktorí nezastávali hodnoty „strednej triedy“. Podstatou je jeho kreativita a zastávanie viacerých štýlov rôznych kultúr po celom svete. Práve v boho štýle platí, že si môžete vytiahnuť z povál zo starých krabíc doplnky a dekorácie, ktoré už dlho nepoužívate lebo už vyšli z módy, a nehodia sa k sebe? To nevadí, pretože Boho štýl je výnimočný svojou všestrannosťou. Pri ňom sa môžete odviazať a dať priestor svojej kreativite. Môžete zabudnúť na ladenie v jemných neutrálnych farbách, a stavte na bláznivé farby a vzory. Boho štýl musí doslova kypieť rôznymi farbami a vzormi. Ako základ použite hnedú či béžovú, ktorá sa už dolaďuje rôznymi pestrými farbami a dekoráciami. Podstatou boho štýlu však je vzťah k prírode a to konkrétne kože, kameňa, dreva a látky. Určite nemožno zabudnúť na živé kvety, a tých v tomto štýle nikdy nie je dosť.

Zen

Počuli ste už o Zen štýle bývania? Hlavným poslaním celého štýlu je navodiť v interiéri harmóniu. Už ako samotný názov naznačuje, Zen štýl pochádza z Číny. Zen štýl má veľké množstvo znakov spoločných s feng-šuej, čím sa harmóniu úspešne darí vytvoriť. Pojem zen interiér sa vždy spájal s luxusnými kúpeľovými priestormi, kde je cieľom zrelaxovať a odpočinúť si. Uprednostňované sú neutrálne farby, prírodné materiály, obmedzené množstvo rozptyľujúcich podnetov. Pozornosť sa kladie najmä  na meditáciu, ku ktorej neodmysliteľne patria tlmené svetlo, minimálne množstvo dekorácií a pastelové farby. Čo je však najzaujímavejšie, v tomto štýle sú tabu rozptyľujúce predmety, čiže televízia, notebooky, mobily a podobne. Čo nesmie chýbať v interiéry je práve zeleň a prírodné materiály ako drevo, kameň, bambus, korok a podobne. Veľkú úlohu zohrávajú aj závesy na oknách, keďže redukujú vnikanie svetla, zabezpečujú intimitu, zabraňujú hluk a bránia prievanu. Znakom zen štýlu je, mať v interiéri len veci, ktoré skutočne potrebujeme: „prestaňte sa obklopovať zbytočnosťami a váš život bude jednoduchší“. 

Eklektický štýl bývania

Pokiaľ aj vy patríte práve medzi nerozhodné povahy, ale zároveň chcete ísť s módou a mať zariadené bývanie štýlovo, tento štýl je pre vás jasná voľba. Je ťažké udržať krok s neustále sa meniacimi trendmi v oblasti bývania a nájdu sa aj takí, ktorí nechcú stále meniť nábytok a dekorácie. Tento štýl je typický jeho všestrannosťou. Ale pozor, pokiaľ si myslíte že to bude jeden veľký gýč, tak ste na omyle. Podstatou je do interiéru vniesť z každého štýlu niečo ale zároveň udržať harmóniu. Ide teda o kombináciu všetkých známych štýlov do jedného a teda môžete nechať vyniknúť vašu kreativitu. Ako príklad sa dá uviesť minimalistická sedačka s výraznou prikrývkou, alebo moderná posteľ s nočnými stolíkmi vo vidieckom štýle. Tiež je tento štýl výnimočný kombináciou materiálov, kde je možnosť kombinovania umelých dekorácií s prírodnými, textílie, rôznymi soškami, exotické motívy, retro dekorácie a nábytok, umelecké diela a podobne. Avšak treba si dávať pozor, pretože nie všetky dekorácie, motívy, doplnky a nábytok k sebe budú ladiť. Výhodou tohto štýlu je, že si nakombinujete všetko čo sa vám páči (ale treba dávať pozor aby to nepôsobilo skôr chaoticky) a najväčšou výhodou je najmä jeho finančná flexibilita.

Ktorý štýl je ten pravý práve pre vás? Našli ste sa v niektorom, ktorý sme priblížili? Alebo dokonca sme vsadili chrobáka do hlavy a uvažujete nad zmenou? Dajte nám vedieť budeme radi.

Fotografie použité z https://pixabay.com/sk

Súvisiace články

Rok 2020 v realitách

Darčeky nielen na Vianoce

Štýly bývania I